-3° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

TÜRKMEN RESSAMLARIN FIRÇASINDAN ÇANKIRI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye” projesi kapsamında Türkmen ressamlar Çankırı’yı resmetti.  Çankırı’dan öğelerin yer aldığı resimler bir sergiyle görücüye çıktı. 100. Yıl Kültür Merkezi’ndeki sergiye Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, eşi Seval AKTAŞ, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN, Vali Yardımcıları Abdullah ASLANER ve Şahin BAYHAN, İl […]
Çankırı - 17 Ekim 2019 23:58 A A

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye” projesi kapsamında Türkmen ressamlar Çankırı’yı resmetti. 
Çankırı’dan öğelerin yer aldığı resimler bir sergiyle görücüye çıktı. 100. Yıl Kültür Merkezi’ndeki sergiye Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, eşi Seval AKTAŞ, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN, Vali Yardımcıları Abdullah ASLANER ve Şahin BAYHAN, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, daire müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Türkmenistan’dan Çankırı’ya gelerek, şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezip, beğendikleri mekanların tablolarını yapan Türkmen ressamlar Allamurat Muhammedow, Kakabay Gullayew ve Hojamuhammet Çürıyew, resim sergisi öncesi Vali AKTAŞ’ı makamında ziyaret ederek, sergi hakkında bilgi verdiler. Ziyarette Vali Yardımcısı Abdullah ASLANER de hazır bulundu. Dün gerçekleştirilen sergiyi gezen Vali AKTAŞ, Türkmen ressamların yaptığı resimleri beğendiğini ifade ederek, Ressamların iki Türk toplumu arasında önemli bir köprü olduklarını belirtti. Tabiatta var olan güzelliklerin zamanla kaybolabileceğini belirten Valimiz AKTAŞ, “Sanat bunu kalıcı hale getiriyor. Yüz yıl, bin yıl sonra da bu eserler kalacak inşallah. Bu güzellikleri o günlere taşıyacaklar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Ressamlar ayrıca çizdikleri portresini Vali AKTAŞ’a hediye ettiler. 
Kentin tarihi ve turistik mekanlarının yansıtıldığı 41 resim, bir süre daha 100. Yıl Kültür Merkezi’nde açılan sergide halkımızın beğenisine sunulacak. 

Çankırı - 23:58 A A
BENZER HABERLER