reklam
reklam
DOLAR32,2226% 0.12
EURO34,9999% 0.4
STERLIN41,1207% 0.55
FRANG35,2776% 0.24
ALTIN2.420,91% 0,46
BITCOIN68.120,000.151
reklam

TÜRKİYE’DEKİ CİBUTİ’Lİ ÖĞRENCİLER ÇAKÜ’DE BİR ARAYA GELDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

2019 ve 2020 yılları uluslararası öğrenci kabulünde oransal yükselişi ile Türkiye’deki üniversiteler arasında zirvede bulunan Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından düzenlenen “Cibuti Kültür Günü” kapsamında, Türkiye’nin birçok farklı üniversitesinde öğrenim gören Cibutili öğrenciler bir araya geldi.

Toplam 16 farklı üniversiteden çok sayıda Cibutili öğrencinin katılımı ile Uluyazı Kampüsü Spor Salonu’nda Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan buluşmanın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Öner, “Ülkemize lisans ve lisansüstü eğitim için gelen tüm Cibutili öğrencileri, Üniversitemizdeki Cibutili öğrencilerle buluşturmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan üç sene önce yabancı öğrenci olarak yalnızca 5 Cibutili öğrencimiz varken bugün Üniversitemizde eğitim gören 30 farklı ülkeden 1300’ün üzerinde yabancı öğrencimiz bulunmakta. Şu an 400’den fazla Cibutili öğrencimiz var. Cibutili öğrencilerin bizim için yeri çok önemli. Çünkü bu yola çıktığımızda bizim ilk göz ağrımız Cibutili öğrencilerimizdi. Şimdi de 400’den fazla Cibutili öğrenciye eğitim vermekten de ayrıca gurur duymaktayız.” şeklinde konuştu.

Etkinlikte üniversitelerin Cibuti öğrenci liderleri kürsüye gelerek bulundukları şehirler ve üniversiteleri ile ilgili bilgiler verdi. Birlik ve beraberliklerini pekiştiren bu organizasyon için oldukça memnun olduklarını ifade eden Cibutili öğrenci liderleri, bu buluşmayı kendilerine sağlayan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya da özellikle teşekkürlerini ilettiler.
Konuşmaların ardından gruplar halinde sahneye gelen öğrenciler, Cibuti’de konuşulan diller olan Arapça, Somalice, Afarca ve Fransızca dillerinde söyledikleri şarkılar ve yaptıkları dans gösterileri eşliğinde doyasıya eğlendiler.

reklam

YORUM YAP