11° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

TÜRK İŞARET DİLİ BAYRAMI KUTLU OLSUN

İletişim kurmak insanlar arasındaki zorunlu durumlardan biridir. Her insan kendini anlatmak ve karşısındakini anlamak için dilsel ifadelerle, vücut diliyle ve karşılıklı etkileşimle karşısındakiyle iletişim kurar. Dilsel ve işitsel yetisini kullanamayan sağır ve dilsizler ise kendi aralarında iletişim kurmak için el hareketleri ile mimiklerini kullanırlar. Jestlerle ve mimiklerle yapılan bu işaretlerin tümüne “işaret dili” denir. Tarihçe […]
Genel - 7 Haziran 2020 17:23 A A

İletişim kurmak insanlar arasındaki zorunlu durumlardan biridir. Her insan kendini anlatmak ve karşısındakini anlamak için dilsel ifadelerle, vücut diliyle ve karşılıklı etkileşimle karşısındakiyle iletişim kurar. Dilsel ve işitsel yetisini kullanamayan sağır ve dilsizler ise kendi aralarında iletişim kurmak için el hareketleri ile mimiklerini kullanırlar. Jestlerle ve mimiklerle yapılan bu işaretlerin tümüne “işaret dili” denir.

Tarihçe olarak, Türk İşaret Dili 2005 yılında resmi olarak kabul edilmiş, 2007 yılında ilk Türk İşaret Dili Çalıştayı ülkemizde düzenlenmiştir. Çalıştay sonunda TİD alfabesiyle ilgili bazı kararlar alınarak alfabenin çift elle kullanılmasına karar verilmiş, işaretler tek tek belirlenmiştir. Ayrıca her yıl 7 Haziran gününün Türk İşaret Dili Bayramı olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Genel - 17:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.