reklam
reklam
DOLAR32,2703% 0.06
EURO35,0322% -0.06
STERLIN41,1770% -0.01
FRANG35,3836% 0.1
ALTIN2.443,45% -0,14
BITCOIN68.449,99-1.477
reklam

TÜGŞAV ÇANKIRI 48 YIL SONRA ŞEHİDİMİZİN KABRİNİ BULDU

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi bir ilke daha imza attı. Bundan tam 48 yıl önce Muğla’da askerlik görevini yaparken şehit olan ancak bırakın cenazesinin ailesine teslim edilmesini defin yeri hakkında bilgi bile verilmeyen Bayramören’li Bahattin Kara’nın 48 yıldır bulunamayan kabrinin yerini yoğun araştırmalar ve görüşmeler sonunda tespit etti. Üstelik bir başka derneğin bastırdığı kitapta şehidimizin Bayramören ilçemizde defnedildiği yazıyordu.

TÜGŞAV Çankırı Şubesi’nin konu hakkındaki açıklaması şu şekilde:

“Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi olarak Çankırı ili içerisindeki şehitlerimiz ile olduğu kadar il dışında yatmakta olan şehitlerimizin de takibini yapıyoruz. Bildiğiniz üzere Çankırı Garnizon Şehitliğinde 11 şehidimiz yatmaktadır. Bu şehitlerimizden birisi de Filit Çetintaş… Şehidimiz Çankırıda askerlik yaparken 1968 yılında kaza sonucu şehit olmuş ve memleketi Ağrı’ya götürülemediği için Çankırı’ya defnedilmiştir. Çankırı belediyesinin girişimleri ile şehidimizin Ağrı’daki ailesine ulaşılmış ve 48 yıl sonra ailesi Çankırı’da şehidi ile buluşmuştur.

Buna benzer bir durumu da bizler yaşadık. Vakfımıza ulaşan Bayramören ilçemiz İncekaya köyü nüfusuna kayıtlı olan Jandarma er Bahattin Kara’nın ailesi 1972 yılında vatani görevini yapmak üzere askere giden ve şehit olduğu kendilerine söylenen kardeşlerinin mezarını bilmediklerini bildirerek bizden yardım istemişlerdir. Çankırı’daki kaynaklarda Bayramören ilçemize defnedildiği bilgisi olan şehidimiz için araştırma yaptık. Elimizde olan mevcut bilgiler ve yaptığımız araştırmalar sonucunda, Şehidimiz Bahattin Kara’nın 1972 yılında Muğla ilinde askerlik görevini yapmakta iken Ula ilçesi yakınlarında görevli olarak yol kontrolü yaptığı sırada trafik kazası geçirmesi sureti ile şehit olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Ayrıca Muğla Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmeler sonucunda şehidimizin Muğla Menteşe eski mezarlığında yattığı tespit edilmiştir. Bu sevindirici haberi şehidimizin ailesine ulaştırdık. İnşallah yakın tarihte de şehidimizi ziyaret etmek adına bir ziyaret gerçekleştireceğiz.

Tügşav Çankırı olarak şunu ifade ediyoruz. Çankırı’mızın il dışında yatmakta olan birçok şehidi var ve bu şehitlere ulaşmamız adına birçok aile tarafımıza ulaştı. İnşallah o şehitlerimizi de bulmak adına faaliyetlerimize tüm hızımız ile devam edeceğiz.”

reklam

YORUM YAP