-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

TKDK’DAN ÇANKIRI’DA KIRSAL TURİZME 14 MİLYON LİRA DESTEK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, Çankırı’daki turizm alt yapısına destekleri ile 14 milyon TL yatırım yapıldığını söyledi. Çankırı’da “Kırsal Turizm” programı doğrultusunda kırsal alanlarda yapılacak turizme dönük yatırımlara hibe yoluyla destek veren TKDK, nüfusu 20 bini geçmeyen yerleşim alanlarında hazırlanan projelere hibe desteği sağlıyor. Çankırı’da uygulanan program kapsamında […]
Çankırı - 21 Mart 2022 11:03 A A

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, Çankırı’daki turizm alt yapısına destekleri ile 14 milyon TL yatırım yapıldığını söyledi.

Çankırı’da “Kırsal Turizm” programı doğrultusunda kırsal alanlarda yapılacak turizme dönük yatırımlara hibe yoluyla destek veren TKDK, nüfusu 20 bini geçmeyen yerleşim alanlarında hazırlanan projelere hibe desteği sağlıyor. Çankırı’da uygulanan program kapsamında verilen hibe destekleriyle birçok ilçede ilk kez konaklama tesisi açıldığını belirten TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, otel bulunmayan ilçelerde bu yöndeki yatırım taleplerinin artmaya başladığını söyledi.

Kırsal turizm alanında şu ana kadar birçok projeyi desteklediklerini, bunlar arasında bungalov evler, restoran ve otel gibi yatırımların olduğunu anımsatan Akbıyık, bu destekler kapsamında 6 proje ile 205 yatak kapasiteli14 milyon liralık yatırımın bölgede gerçekleştirilmesini sağladıklarını ifade etti.

“Destek verdiğimiz otel ve tesislerimize ilgi büyük”

Destekledikleri kırsal turizm tesislerinin yüksek hizmet standartları ile çalıştığını belirten Akbıyık, “İnsanların kurumumuza ilgisi çok fazla. Yatırım yapmak isteyen birçok girişimcimiz var. Biz de onlarla irtibat halindeyiz. Destek verdiğimiz otel ve tesislerimizde özellikle sezon içerisinde boş yer yok. 11. Çağrı ilanı döneminde turizm cazibe merkezleri başta olmak üzere Çankırı turizmine büyük katkı sağlamayı arzuluyoruz. Yüzde 65 hibe desteği sağladığımız bu yatırımlar için aynı zamanda KDV başta olmak üzere vergi muafiyeti de söz konusudur” dedi.

TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık; “Kırsal turizm, ülkelerin bölgesel kalkınmışlık farklılıklarını gidermek ve kırsal kesimde yaşayanların refah düzeylerini yükseltmek gibi konularda sağladığı katkılarla ön plana çıkmaktadır. Kurumun desteklediği kırsal turizm yatırımları kırsal alanlarda yaşayan vatandaşlara ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan büyük katkılar sağlarken bu bölgelere gelen yerli ve yabancı turistler için önemli olanaklar sunuyor. Yeni çağrı ilanımızda, il koordinatörlüğü olarak koyduğumuz, bütün ilçelerde en az bir turizm tesisi var etmek hedefimize bir adım daha yaklaşacağımıza inanıyorum. Özellikle IPARD 3 programı ile bu sürecin daha da hızlanmasını bekliyoruz” dedi.

Bu kapsamda, kırsal turizm yatırımları, 500 bin Euro’ya kadar % 65 hibe desteği ile destekleniyor. 42 ili kapsayan programla kırsal bölgelerde turizm yatırımlarını artırmayı hedefleyen TKDK, projelerin uygulandığı yerleşim yerlerinin bu alandaki kapasitelerini ön plana çıkarmayı amaçlıyor.

Çankırı - 11:03 A A
BENZER HABERLER