13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

TKDK’DAN % 50 AVANS MÜJDESİ

      Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, IPARD II programı çerçevesinde hibe projesi onaylanan başvuru sahipleri %50 oranında avans ödemesini yatırıma başlamadan ön ödeme şeklinde alabilecek.       Tarım sektöründe sağladığı hibe fırsatlarıyla tarımsal işletmelerin AB standartlarına ulaşmasını amaçlayan TKDK, 7 Ocak 2021 tarihinde Onuncu […]
Çankırı - 20 Ocak 2021 21:18 A A

      Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, IPARD II programı çerçevesinde hibe projesi onaylanan başvuru sahipleri %50 oranında avans ödemesini yatırıma başlamadan ön ödeme şeklinde alabilecek.

      Tarım sektöründe sağladığı hibe fırsatlarıyla tarımsal işletmelerin AB standartlarına ulaşmasını amaçlayan TKDK, 7 Ocak 2021 tarihinde Onuncu Başvuru Çağrı ilanını yayınladı. Ahır ve ağılların inşası ve modernizasyonunun yanı sıra hammaddesi tarımsal ürünlerin işlenmesine dayalı süt ve et fabrikaları, süt toplama merkezleri, meyve-sebze soğuk hava depoları, et parçalama tesisleri ve kesimhanelerinde destek kapsamında olduğu ifade edildi. Yeni çağrıda uygulanacak farklı değişikliklere TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, onuncu çağrı kapsamında artık projelerin finansmanında avans sistemine geçtiklerini belirterek, “Kurum olarak tarım ve hayvancılık projelerinin finansmanı konusunda önemli bir aktör olduğumuzu geçmiş dönemde sağladığımız destekler ile gösterdiğimize inanıyoruz. Onuncu çağrı kapsamında bu konuda bir adım daha atıyoruz. Normalde IPARD II programında hibe sözleşmesi imzalanmış vatandaşlarımız hibe ödemelerini yatırımlarını tamamladıktan sonra alıyordu. Ancak bu çağrı döneminde projesi onaylanan yatırımcılarımızın istemeleri halinde almaya hak kazandıkları hibenin %50’sini ön ödeme şeklinde alabilecekler.” dedi.

Avans sisteminin doğuşu ve işleyiş şeklini de aktaran Akbıyık, “İlimizin IPARD II hibe desteklerinde azami ölçüde yararlanması için tanıtım çalışmaları yürütüyoruz. Bu çalışmalar sırasında vatandaşlarımızdan aldığımız en temel talep hibe ödemelerinin en azından bir kısmının yatırıma başlamadan önce verilmesiydi, hem talebine cevap vermek hem de tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin yatırımları olumsuz etkisinin önüne geçmek için böyle bir adım atıldı. Avans ödeme sistemi işleyişi ise oldukça basit aslında. Vatandaşlarımız önceki çağrıda olduğu gibi projelerini hazırlayarak İl Koordinatörlüğümüze teslim edecekler. İnceleme işlemlerinin ardından onaylanan projeler ile hibe sözleşmesi imzalanacak. Bu noktada vatandaşımız eğer avans ödemesi talep ediyorsa il koordinatörlüğüne başvuracak. Hibe sözleşmesinde yazan TKDK katkısının %50’sini proje uygulama sürecinden önce alabilecek. Yatırımın tamamlanmasına müteakip verilen avans ödenecek ilk taksit hibe tutarından düşülerek ödemesini alacak.” dedi.

Avans ödemesi almak isteyen faydalanıcıların bankadan yeni bir vadesiz hesap açmaları ve verilen avansı gelir getirici şekilde kullanmaması gerekiyor. Bu sürecin takibinin yatırım sonunda kontrol edildiği belirtildi. Ayrıca avans ödemesi talep edenlerin basit bir başvuru formu ile banka teminat mektubunu sunmaları gerekiyor.

Geride bıraktığımız 2020 yılı içerisinde yatırım tutarı 46 milyon lira olan 242 projenin sahipleri ile hibe sözleşmelerini imzalamış olduklarını hatırlatan Akbıyık, söz konusu bu proje sahiplerinin de avans talebinde bulunabileceklerinin altını çizdi.

Çankırı - 21:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.