Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

TIPKI SİZİN GİBİYİZ
+1 FARKLA

İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23 tanesi anneden, 23 tanesi ise babadan gelmektedir. Down sendromunda  21. kromozom 2 değil 3 adet olmaktadır. Bunun sonucu olarak sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı 47 olmaktadır. Down sendromlularda görülen bazı fiziksel özellikler; çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, […]
Genel - 21 Mart 2021 19:01 A A

İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23 tanesi anneden, 23 tanesi ise babadan gelmektedir. Down sendromunda  21. kromozom 2 değil 3 adet olmaktadır. Bunun sonucu olarak sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı 47 olmaktadır. Down sendromlularda görülen bazı fiziksel özellikler; çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olmasıdır.

Down sendromlu çocukların hayal güçleri zayıftır ve yalan söyleme yetenekleri yoktur.

Tüm dünyada 6 milyon, Türkiye’de yaklaşık 70.000 civarında Down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor. Down sendromlu gençler de cinsel kimlikleri bulunan, ergenlik bunalımı yaşayan, aşık olan, kalbi kırılan, kardeşi ile kavga eden, kapıları vurup bangır bangır müzik dinleyen, gülen, dans eden gençlerdir. Bizler gibi onlar da tüm duyguları yaşarlar.

Down Sendromlu bebekler istisnalar olmakla beraber yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Bu gerilik, yaş büyüdükçe daha belirgin olarak gözükmekte, ama uygun eğitim programları ile Down Sendromlu çocuklar da pek çok başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedirler. Burada düzenli ve disiplinli bir eğitim programı ve bol tekrar en önemli faktördür. Eskiden okuyamaz bile denilen bu bireyler artık lise, üniversite bitirebilmekte, ikinci bir dil öğrenebilmekte, çalışabilmekte, bağımsız veya yarı bağımsız hayatlar sürebilmektedirler.

Her çocuk hakları ile doğar. Ön yargılar nedeniyle engellenen Down sendromlu bireylerin, pozitif ayrımcılıkla yaşamın her alanında bizlerden daha çok hakları vardır. Gerçek dostlar kromozom saymaz, çünkü down sendromu bir eksiklik değil +1 fazlalıktır. Lütfen farklılıklara saygılı olmayı öğrenin, unutmayın onların sevgisi dünyaya yeter.

Genel - 19:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.