Açık
  • EURO
  • DOLAR

TİGAD GENEL BAŞKANI OKAN GEÇGEL: “MEDYA SORUNLARI CUMHURİYETLE AYNI YAŞTA”

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, Cumhuriyet’in 100. yılı münasebetiyle yaptığı açıklamada, “Basın mensupları 100 yıl boyunca baskılara ve sansüre maruz kaldı. Cumhuriyet tarihine kara harflerle yazılan baskılara rağmen meslek onurunu çiğnetmeden ayakta tutan değerli gazetecileri saygıyla anıyorum.” dedi. Geçgel, “Medya sorunları cumhuriyetle aynı yaşta. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında medyanın ve gazetecilerin sorunlarının çözülmesini […]
Genel - 30 Ekim 2023 08:55 A A

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, Cumhuriyet’in 100. yılı münasebetiyle yaptığı açıklamada, “Basın mensupları 100 yıl boyunca baskılara ve sansüre maruz kaldı. Cumhuriyet tarihine kara harflerle yazılan baskılara rağmen meslek onurunu çiğnetmeden ayakta tutan değerli gazetecileri saygıyla anıyorum.” dedi. Geçgel, “Medya sorunları cumhuriyetle aynı yaşta. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında medyanın ve gazetecilerin sorunlarının çözülmesini temenni ediyorum.” dedi.

TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Mesajında cumhuriyetin ilanının Türkiye için bir dönüm noktası ve milat olduğunu vurgulayan Geçgel, “Cumhuriyet, demokrasidir; ötekileştirmeden bir arada yaşamaktır; herkesin birinci sınıf vatandaş olduğu yönetim biçimidir. Milletimizin kültür yapısına ve genlerine en uygun yönetim şekli olan cumhuriyet, egemenliği temsil eder.” sözlerini ifade etti.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken her zamankinden daha fazla güçlü bir şekilde kenetlenmemiz gerektiğini vurgulayan Geçgel, “Atalarımızın büyük fedakarlıklar sonucu kurduğu cumhuriyet ile ülkemiz, küresel güçler arasına girmiştir. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma misyonu ile kurulan cumhuriyete sahip çıkmak ve atalarımızın emanetini geleceğe taşımak milletimizin her bireyinin öncelikli görevidir.” ifadelerini kaydetti.

Meslek onurunu ayakta tutan gazetecileri saygıyla anıyorum

Okan Geçgel, şöyle devam etti: “Basın, medya ve genel olarak gazetecilik mesleğinin Cumhuriyet’in kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde önemli bir yeri var. Siyasi gücü halkın paylaştığı devlet yönetim şekli olan cumhuriyette medya vazgeçilmez bir unsurdur. Ancak basın mensupları 100 yıl boyunca baskılara ve sansüre maruz kaldı. Cumhuriyet tarihine kara harflerle yazılan baskılara rağmen meslek onurunu çiğnetmeden ayakta tutan değerli gazetecileri saygıyla anıyorum. Medya sorunları cumhuriyetle aynı yaşta. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında medyanın ve gazetecilerin sorunlarının çözülmesini temenni ediyorum. TİGAD olarak bu minvaldeki tüm çalışmalara desteklemeye devam edeceğimizi deklare etmek istiyorum.”

İsrail, Gazze’de inadına terör estirmeye devam ediyor

TİGAD Başkanı Geçgel, açıklamasında, İsrail’in masum Filistin halkına yönelik saldırılarına da değindi. Geçgel, şu ifadeleri kullandı: “İsrail, dünyanın gözü önünde bebekleri, çocukları, kadınları ve masumları canavarca katlediyor. İnsan haklarının katledildiği; hak, hukuk ve adaletin gözetilmediği; çocukların ve kadınların hunharca katledildiği dünyada İsrail, Birleşmiş Milletler’in uyarıları da dahil olmak üzere hiçbir uyarıyı dikkate almıyor, aksine Gazze’de inadına terör estirmeye devam ediyor. Bu katliamlara sessiz kalan, bu terörizmi destekleyen ülkelerin İsrail’in akıttığı kanda payı vardır. Dünyanın acilen bu İsrail terörüne ‘dur’ demesi gerekmektedir.”

TİGAD Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle Filistin halkına bağımsızlık diliyorum. TİGAD adına Cumhuriyetimizin ilanının 100. yıldönümünü kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, rahmet ve şükranla anıyoruz.”

Genel - 08:55 A A
BENZER HABERLER