17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

TİGAD GENEL BAŞKANI GEÇGEL: “DARBECİ VE VESAYETÇİ ZİHNİYETE KARŞI TEYAKKUZDA OLUNMALI”

TİGAD Genel Başkanı Geçgel: Darbeci ve vesayetçi zihniyete karşı teyakkuzda olunmalı Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, 12 Eylül Darbesi’nin yıldönümünde yayımladığı mesajda, “Her türlü darbeyi, darbeyi planlayanları, arkasındaki maşaları ve darbeden medet umanları lanetliyoruz. TİGAD ailesi olarak darbe zihniyetine karşı canımız pahasına mücadele edeceğimizi taahhüt ediyoruz. Kimliği, inancı ve ideolojisi ne […]
Genel - 12 Eylül 2022 18:30 A A

TİGAD Genel Başkanı Geçgel: Darbeci ve vesayetçi zihniyete karşı teyakkuzda olunmalı
Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, 12 Eylül Darbesi’nin yıldönümünde yayımladığı mesajda, “Her türlü darbeyi, darbeyi planlayanları, arkasındaki maşaları ve darbeden medet umanları lanetliyoruz. TİGAD ailesi olarak darbe zihniyetine karşı canımız pahasına mücadele edeceğimizi taahhüt ediyoruz. Kimliği, inancı ve ideolojisi ne olursa olsun herkesi darbeci ve vesayetçi zihniyete karşı teyakkuzda olmaya davet ediyoruz.” dedi.

TİGAD Genel Başkanı, 12 Eylül 1980 darbesinin 42. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. “Demokrasinin kara lekesi” olarak nitelediği 12 Eylül darbesi sürecinde 650 bin kişi gözaltına alındığını vurgulayan Geçgel, 210 bin dava açıldığını; 230 bin kişinin yargılandığını; 7 binden fazla kişi için idam cezası istendiğini; 517 kişinin ölüm cezasına çarptırıldığını ve 50 kişinin darağacına gönderildiğini hatırlattı.

Hain darbenin izlerini halen hissediyoruz

Bu süreçte demokrasiye kelepçe vurulduğuna işaret eden Geçgel, şunları söyledi:

“Darbeler, millet iradesine müdahale demektir. 12 Eylül Darbesi, milli iradeye askeri bir müdahaledir. Dönemin silahlı kuvvetleri, millet iradesini zorla devraldı ve millet adına siyaseti dizayn etti. Millete düşmanca bir tavır sergilendi. Cezaevlerinde sayısız işkence kayda geçti ve gencecik vatan evlatları hayatlarını kaybetti. Aileler perişan oldu, ekonomik sıkıntılar arttı. Gazetecilerin haber yazması engelledi, birçoğu tutuklandı. Halkın haber alma özgürlüğü sona erdirildi. Sosyal hayatın her alanında darbenin olumsuz etkileri hissedildi. Bu hain darbenin izlerini halen hissediyoruz.”

12 Eylül’ün hedefinde toplumun her kesimi vardı

Geçgel, “12 Eylül, dipsiz bir kuyudur. Hedefinde toplumun her kesimi vardı. Kendini ayrıcalıklı zanneden vesayetçi zihniyetin bir tezahürü olan bu hain darbe, ülkemizde derin yaralar açtı. Darbeci zihniyet, hak ve özgürlükleri rafa kaldırdı ve her şeyden önemlisi demokrasiyi işlevsiz hale getirdi.” ifadelerini kullandı.

12 Eylül gibi 27 Mayıs, 12 Mart, 28 Şubat, 27 Nisan ve 15 Temmuz darbelerinin de aynı zihniyetin yansıması olduğuna işaret eden TİGAD Genel Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı;

“Her türlü darbeyi, darbeyi planlayanları, arkasındaki maşaları ve darbeden medet umanları lanetliyoruz. TİGAD ailesi olarak darbe zihniyetine karşı canımız pahasına mücadele edeceğimizi taahhüt ediyoruz. Kimliği, inancı ve ideolojisi ne olursa olsun herkesin önce darbeci ve vesayetçi zihniyete karşı teyakkuzda olmaya davet ediyoruz. Bu vesile ile 12 Eylül hain darbesinde hayatlarını kaybeden vatan evlatlarını rahmetle anıyoruz.”

Genel - 18:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.