20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

TİGAD GENEL BAŞKANI GEÇGEL: “BASIN İÇİN GERÇEK BAYRAM İNTERNET HABERCİLİĞİ YASASI OLACAK”

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, “İnternet haberciliği yasası çıktığında, özellikle internet medyası çok sevinecek. Basın için gerçek bayram internet haberciliği yasası olacak.” dedi. TİGAD Başkanı Geçgel, “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Mesajında, demokratik toplumlarda basının, tarafsız ve ilkeli bir tutum sergilemesi gerektiğine dikkat çeken Geçgel, 24 Temmuz […]
Genel - 24 Temmuz 2022 16:11 A A

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, “İnternet haberciliği yasası çıktığında, özellikle internet medyası çok sevinecek. Basın için gerçek bayram internet haberciliği yasası olacak.” dedi.

TİGAD Başkanı Geçgel, “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Mesajında, demokratik toplumlarda basının, tarafsız ve ilkeli bir tutum sergilemesi gerektiğine dikkat çeken Geçgel, 24 Temmuz 1908 tarihinin, basında sansürün kaldırıldığı tarih olduğuna dikkat çekti. “Bu tarih basın için milat kabul edilir.” diyen Geçgel, “24 Temmuz; tarafsız, doğru ve gerçek habercilere demokrasiyi güçlenme sorumluluğunu hatırlatıyor.” sözlerini kaydetti. Geçgel, “Basın, toplumun gözü ve kulağıdır. Halkın haber alma hakkını gözeterek görev yapan basın mensupları, gazetecilik ilkeleri ve meslek etiğine bağlı kalmak zorundadır. Aksi halde güven duyulmayan bir meslek grubuna dönüşür.” diye konuştu.

İnternet gazetecileri, ilk kez yasalarda tanınmış oluyor

İnternet haberciliği yasasına da değinen Geçgel, “Dezenformasyon yasası olarak da bilinen internet haberciliği ve sosyal medya yasası, yeni yasama döneminde TBMM Genel Kurulu’na gidecek. Yılladır mücadelesini verdiğimiz bu yasa çıktığında, özellikle internet medyası çok sevinecek. Basın için gerçek bayram internet haberciliği yasası olacak.” dedi. Okan Geçgel, şöyle devam etti: “Dezenformasyon yasası, toplumun internet medyasından şikayetlerini minimize ediyor. Halkı yanıltıcı bilgi veren dijital mecralara yaptırım geliyor. İnternet gazetecileri ile geleneksel gazetecilerin hakları eşitleniyor. Basın Kartı alma hakkı verilen internet gazetecileri, ilk kez yasalarda tanınmış oluyor. Bu sebeple internet haberciliği yasası, dijital mecralarda heyecanla bekleniyor.”

Doğru ve güvenilir habercilik öne çıktı

Okan Geçgel, “Toplumumuz zorlu bir süreçten geçiyor. Bu süreçte doğru ve güvenilir habercilik öne çıktı. Halka doğru ve tarafsız bilgi veren mecralar büyük önem kazandı. TİGAD olarak bu bilinçle hareket ederek, misyonumuzu unutmuyoruz.” diyerek, mesajını şöyle tamamladı: “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı, internet medyasında görev alan gazeteci arkadaşlarım başta olmak üzere tüm gazeteciler ve basın camiası için hayırlara vesile olsun. TİGAD ailesi olarak tüm meslektaşlarımın bayramı kutluyor, başarılar diliyorum.”

Genel - 16:11 A A
BENZER HABERLER