Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

TİCARİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlıyor. Yapılacak denetimlerde kurallara uygun lastik kullanmadığı belirlenen sürücülere cezai yaptırım uygulanacak. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2020’ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 […]
Çankırı - 14 Kasım 2019 10:46 A A

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlıyor. Yapılacak denetimlerde kurallara uygun lastik kullanmadığı belirlenen sürücülere cezai yaptırım uygulanacak.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2020’ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarı ile güncellenecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor. Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliği açısından kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan araçların trafiği engellemesi ve trafikteki diğer insanların mağdur edilmesi önlenmeye çalışılıyor.

Çankırı - 10:46 A A
BENZER HABERLER