reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.959.125-0.178
reklam

TESCİLLİ ÇANKIRI YUMURTA TATLISI VE SARIMSAKLI ET İÇİN DENETİM YAPILDI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
reklam

Çankırı Belediyesi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret ile tescillenen Çankırı Yumurta Tatlısı ile Çankırı Sarımsaklı Et ürünlerinin üretim, pazarlama, dağıtım ve satışında faaliyet gösteren işletmeleri denetledi. 

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Çankırı Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından gerçekleştirilen denetimlerin amacının, tescillenen ürünlerin kültürel ve ekonomik olarak korumaya alınması olduğunu kaydetti.   

Çankırı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Çankırı’nın yöresel mutfak kültüründe yer alan Çankırı Yumurta Tatlısı ile Çankırı Sarımsaklı Et tescilinin ardından 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 49. maddesi, Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmenliğin 45. maddesi ve Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Amblem yönetmeliği kapsamında üretim, pazarlama, dağıtım ve satışında faaliyet gösteren işletmelere belirli periyotlarda denetim gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Çankırı Yumurta Tatlısı’ndan sonra Çankırı Sarımsaklı Et yemeğinin de ilk denetimi avcılar escort gerçekleştirildi. Komisyon tarafından denetlenen tescilli her iki ürün de üretim metoduna uygunluğu, doğru malzemelerin kullanılması ve amblem kullanımı açısından incelendi.  Bu ürünlerin üretimini ve satışını sağlayan firmaların, uyarı ve ceza almamaları için tescil koşullarını sağlamaları gerekecek.

Başkan Esen, ürünlerin üretim alanında, satış yerinde ve ürün üzerinde zorunlu olan ürün logosu ve mahreç amblemini Çankırı Belediyesi’nden veya www.cankiri.bel.tr adresindeki Hizmetler bölümünde bulunan coğrafi işaret logoları başlığından da temin edebileceklerini belirtti. Askı sürecinin tamamlanmasının ardından tescilli ürünlere önümüzdeki aylarda Çankırı Yoka (İnce) Ekmeğinin de eklenmesi bekleniyor.

reklam

YORUM YAP