Açık
  • EURO
  • DOLAR

TEKNOFEST 2021’DE ÇAKÜ’DEN 2 PROJE FİNALE KALDI

TEKNOFEST 2021’de Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Seda Şahin danışmanlığında, Yapay Zeka Topluluğu üyelerince yürütülen “Turizm ve Deprem Bilekliği” projeleri Turizm Teknolojileri ve İletişim Teknoloji alanlarında finalde yarışmaya hak kazandı. 21 – 26 Eylül 2021 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST 2021 finalinde bahsedilen alanlarda yarışacak ÇAKÜ ekibinin, Eğitim […]
Eğitim - 10 Ağustos 2021 12:48 A A

TEKNOFEST 2021’de Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Seda Şahin danışmanlığında, Yapay Zeka Topluluğu üyelerince yürütülen “Turizm ve Deprem Bilekliği” projeleri Turizm Teknolojileri ve İletişim Teknoloji alanlarında finalde yarışmaya hak kazandı.

21 – 26 Eylül 2021 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST 2021 finalinde bahsedilen alanlarda yarışacak ÇAKÜ ekibinin, Eğitim Teknolojileri ve İnsanlığa Yararlı Teknolojiler alanlarındaki diğer projelerinin ise değerlendirmeleri devam ediyor.

Öğrencilerimizin yoğun emek ve özveri ile gerçekleştirdikleri bu çalışmalar arasında yer alan ve finale kalan iki projelerden biri olan “TRIP BUDDY “  adlı uygulama Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından da desteklenmiştir. Uygulama ile turizm hareketliliğinde şehre gelen bir turist, konaklama, ulaşım, sağlık ve güvenlik dahil tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek, şehir ve şehrin turistik noktalarının neler olduğu hakkında bilgi sahibi olabilecektir.

Turizm Teknolojileri alanındaki bu projeye ek olarak finale kalan diğer projede ise, olası bir deprem durumunda enkaz altındaki kişinin akıllı saatinden elde edilecek verilerle,  depremzedenin sağlık durumu ve konumu ile ilgili verilerin enkaz kurtarma personeli ve kişinin ailesi ile paylaşılması mümkün olabilmektedir. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve AFAD İl Müdürlüğü’nün katkıları ile hazırlanan ve “DEPREM BİLEKLİĞİ” isimli bu çalışma ile bahsedilen etkilere ek olarak  kullanıcılar , arkadaş ve aile grupları oluşturabilecek ve bu gruplar arasında benzer  verileri paylaşabileceklerdir.

Finalist olma yolunda hakem değerlendirmesi devam eden, Eğitim Teknolojileri alanındaki diğer projede  ise, görme, işitme ve konuşma engelli öğrencilerin normal sınıf ortamlarında, engelsiz öğrenciler ile eğitim almaları hedeflenmiş ve konu ile ilgili “BİTTOK” adlı uygulama geliştirilmiştir.  Değerlendirmesi devam eden bir diğer proje de İnsanlığa Yararlı Teknolojiler alanında yarışmaktadır. Projede acil kan, plazma ve trombosit ihtiyaçlarında ihtiyaç duyulan sağlık kuruluşuna yakın çevrede bulunarak fiziksel olarak bağışa uygun olan bireylerle iletişime geçilmesi ve bağışa teşvik edilmeleri hedeflenmiş, bu doğrultuda “KAN BAĞIM” uygulaması geliştirilmiştir.

Yarışmaya katılan AWAN, TAGENA, PENTAMAS ve BİRDEM takımlarının danışman hocası, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Seda Şahin, Yapay Zeka Topluluğu Sosyal Kültürel Faaliyetler Birim Başkanı ve PENTAMAS Takım Kaptanı olan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi M. Turan Çalışkan ile Yapay Zeka Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi, eğitim teknolojileri yarışmacısı,  yine Üniversitemiz Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Zahra Hosseini, final öncesi Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’yi ziyaret ederek yarışma ve geliştirdikleri projeler hakkında kendisine bilgi verdiler.

Proje takımında yer alan öğrenci ve Topluluk Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Seda Şahin’i tebrik eden Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, “Üniversite takımlarımız pandemiye rağmen TEKNOFEST 2021 yarışmalarına katılarak finallere kalmayı başardılar. TEKNOFEST’te finale kalan projelerin mimarları olarak danışman hocamız başta olmak üzere tüm ekip üyelerini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Finalde de başarılar diliyorum. Çalışan, üreten, üniversitemize değer kazandıran tüm öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi her zaman desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

DEPREM BİLEKLİĞİ PROJE DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TRIP BUDDY PROJE DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Eğitim - 12:48 A A
BENZER HABERLER