-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

TAŞMESCİDDE 96 YIL SONRA YENİDEN SEMAH TÖRENİ YAPILDI

Taş Mescid, Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alâeddin Keykubat zamanında Çankırı Atabeyi (Valisi) Cemalettin Ferruh tarafından 1235 yılında yaptırıldı. Cemalettin Ferruh şifahaneye ilave olarak 1242 yılında bir Dâr-ül Hâdis inşa ettirdi. Halk tarafından Taş Mescid olarak anılan eser, Anadolu’daki ilk Dâr-ül Hâdis olma ünvanına sahiptir. Halen mescit olarak kullanılan eser Cumhuriyetin kuruluşuna kadar uzun yıllar Mevlevihane […]
Çankırı - 4 Aralık 2021 21:24 A A

Taş Mescid, Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alâeddin Keykubat zamanında Çankırı Atabeyi (Valisi) Cemalettin Ferruh tarafından 1235 yılında yaptırıldı. Cemalettin Ferruh şifahaneye ilave olarak 1242 yılında bir Dâr-ül Hâdis inşa ettirdi. Halk tarafından Taş Mescid olarak anılan eser, Anadolu’daki ilk Dâr-ül Hâdis olma ünvanına sahiptir. Halen mescit olarak kullanılan eser Cumhuriyetin kuruluşuna kadar uzun yıllar Mevlevihane olarak da hizmet verdi.

“Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması” kanununun 13 Aralık 1925 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasından 96 yıl sonra, 3 Aralık 2021 Cuma akşamı Taşmescid içindeki Mevlevihane’de ilk sema gösterisi yapıldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ), İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) tarafından düzenlenen etkinliğe Vali Abdullah Ayaz, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Ak Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Ak Parti Ankara Milletvekili hemşerimiz Zeynep Yıldız, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

ÇAYASAD Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan’ın Taşmescid’in tarihi hakkında yaptığı konuşmayla başlayan program, Postnişin (Semazen Şeyhi) M.Fatih Çıtlak’ın sunumu ve semazenlerin muhteşem semah gösterileriyle devam etti. İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Bölümü’nün icra ettiği program sonunda semazenlere hediyeler verildi.

Çankırı - 21:24 A A
BENZER HABERLER