17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çankırı Ziraat Odası Başkanlığı işbirliği ile TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından  22 Ocak 2020 tarihinde Çankırı Ziraat Odası Toplantı salonunda Üreticilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya İl Tarım ve Orman İl Müdürü V. Halil TEKİN, TARSİM Ankara Bölge Müdürü Hanifi CAN, Uzman Sigortacı Osman TAN, Sivil Toplum Kuruluşları […]
Çankırı - 22 Ocak 2020 22:04 A A

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çankırı Ziraat Odası Başkanlığı işbirliği ile TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından  22 Ocak 2020 tarihinde Çankırı Ziraat Odası Toplantı salonunda Üreticilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen toplantıya İl Tarım ve Orman İl Müdürü V. Halil TEKİN, TARSİM Ankara Bölge Müdürü Hanifi CAN, Uzman Sigortacı Osman TAN, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, İl Müdürlüğü çalışanları, Çankırı Yerel Basını ve üreticiler katıldı.

Toplantı açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdür V. Halil TEKİN “Tarım Sigortalarında Asıl Amaç; Doğal afet ve hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları kısmen de olsa karşılayıp üreticileri gelir istikrarına kavuşturarak üretimin devamlılığını sağlamaktır.

İlimizde Tarım Sigortaları Kanununun çıktığı 2005 yılından beri yapılan sigortalanan bitkisel ürün ve hayvan sigorta poliçe sayısı her yıl artış göstermiş olup; en son elimizde mevcut olan 2019 yılı verilerine göre İlimizde poliçe sayısı 17.021 adet olarak gerçekleşmiştir. Bitkisel ürünlerde sigortalanan alan 145.323 dekardır. 18100 adet Büyükbaş hayvan sigortası, 16.616 adet küçükbaş hayvan sigorta yaptırılmıştır. Toplam sigorta bedeli ise 210.918.347 TL olmuştur.

Üreticilerimizin olası bir tabii afetten etkilenmeleri durumunda mutlaka tarım sigortası yasasından yararlanarak zararlarını en aza indirmeleri için % 50 si Devlet tarafından karşılanan Tarım Sigortasını yaptırmalarını önermekteyiz. İl Müdürlüğümüz olarak Tarım Sigortasının önemini teknik elemanlar tarafından çiftçi toplantılarında anlatmakla birlikte TARSİM tarafından gönderilen broşür ve kitapçıklar çiftçilerimize dağıtılmaktadır” dedi.

Daha sonra TARSİM Ankara Bölge Müdürü Hanifi CAN, devlet destekli Tarım Sigortaları Sisteminin işleyişi, branşlar ve teminatlar hakkında sunum yaparak, bilgi verdi. Üreticilerimizin sorularının  cevaplandırılmasıyla toplantı sona erdi.

Çankırı - 22:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.