reklam
reklam
DOLAR31,2279% 0.07
EURO33,9151% 0.08
STERLIN39,6072% 0.13
FRANG35,4782% -0.12
ALTIN2.037,53% -0,15
BITCOIN1.968.8307.357
reklam

TAPUDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

Yayınlanma Tarihi : Google News
TAPUDA YENİ DÖNEM BAŞLADI
reklam

Gayrımenkul satışlarında yeni dönem başladı. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında yapılan anlaşma ile arsa, tarla, konut, iş yeri gibi tüm taşınmaz satışlarının noterliklerde yapılması için imzalar atıldı ve Resmi Gazete’de ilan edildi. Yeni uygulama 4 Temmuz itibarı ile 81 ilde başladı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un katılımıyla gerçekleşen ilk uygulamada Bakan Tunç vatandaşa müjdelerini verdi.

“Tapuda sadece hafta içi yapılabilen taşınmaz satışıyla ilgili işlemler bundan sonra artık hafta sonu da gerçekleşmiş olacak.” diyen Bakan Tunç, taşınmazını satmak isteyen kişinin Türkiye Noterler Birliği internet sitesindeki e-Başvuru sistemi üzerinden işlem yapmak istediği noterliği seçerek başvuruda bulunabileceğini, noterlik tarafından başvuran kişinin taşınmazın hak sahibi olduğunun tespit edilmesinin ardından başvurunun kabul edilerek işlem başlatılacağını söyledi.

Başvurunun kabulünün ardından noter tarafından taşınmazla ilgili tapu kayıtları incelenerek, satış yapmaya engel durum olup olmadığı kontrol edilecek. Taşınmazın satışına engel durum bulunmadığının belirlenmesiyle gerekli harç ve tapu döner sermaye hizmet bedelinin ödenmesi için ilgililerin cep telefonlarına mesaj gönderilecek. Harç ve masrafların ödenmesinin ardından taraflar düzenlenen taşınmaz satış sözleşmesini imzalamak üzere noterliğe davet edilecek.

Sözleşmelerin noter huzurunda alıcı ve satıcı tarafından imzalanarak sisteme kaydedilmesinin ardından Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne elektronik ortamda gönderilecek ve taşınmaz, tapu kütüğüne tescil edilecek. Taşınmazın devrinin gerçekleşmesinin ardından düzenlenecek tapu ve diğer belgeler noter tarafından teslim edilecek.

Tapu dairesinde yapılan işlemlerden alınan satış bedelinin yüzde 4’ü kadar tapu harcı, noterlerde de alınacak. Noter ücreti taşınmazın değerine göre 500 liradan az ve 4 bin liradan fazla olamayacak. Ayrıca bu ücret her yıl yeniden değerleme oranında artacak. Nöbetçi noterlik uygulaması kapsamında, taşınmaz satış sözleşmeleri hafta sonu da yapılabilecek.

reklam

YORUM YAP