13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

SUUDİ ARABİSTAN UMRE ZİYARETÇİLERİNE YENİDEN KAPILARINI AÇIYOR

Umre ziyaretlerinin ne zaman başlayacağı belli oldu. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Covid-19 tedbirleri kapsamında yaklaşık 7 aydır durdurduğu Umre ziyaretlerini kademeli olarak 4 Ekim’den itibaren yeniden başlatacağını açıkladı. İlk olarak yurt içinden gelen ziyaretçilerin kabul edileceği Umre ziyaretleri 1 Kasım’dan itibaren yurt dışından gelen ziyaretçilere de açılacak. Yapılan açıklamaya göre 4 Ekim’den itibaren ülke içinden […]
Genel - 23 Eylül 2020 13:07 A A

Umre ziyaretlerinin ne zaman başlayacağı belli oldu. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Covid-19 tedbirleri kapsamında yaklaşık 7 aydır durdurduğu Umre ziyaretlerini kademeli olarak 4 Ekim’den itibaren yeniden başlatacağını açıkladı. İlk olarak yurt içinden gelen ziyaretçilerin kabul edileceği Umre ziyaretleri 1 Kasım’dan itibaren yurt dışından gelen ziyaretçilere de açılacak.

Yapılan açıklamaya göre 4 Ekim’den itibaren ülke içinden umre yapmak isteyenler için Mescid-i Haram’ın kapasitesinin yüzde 30’u (günlük 6 bin kişi) açılacak, 18 Ekim’den itibaren ise Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’deki Ravza-i Şerif’in yüzde 75’lik kısmında ülke içinden gelen ziyaretçiler kabul edilecek. 1 Kasım’dan itibaren ise  yurt dışından da umre ve ibadet için gelenler kabul edilmeye başlanacak. Bu aşamada Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi, Covid-19 önlemleri alınarak tam kapasiteyle ibadete açılacak. Açıklamayı yapan Bakanlık yetkilisi Covid-19 riski bulunmayan ülkelerden kademeli olarak ziyaretçi kabul edileceğini söyledi.

Suudi Arabistan hükümeti, 4 Mart 2020 tarihinde koronavirüs nedeniyle Umre ziyaretlerini geçici olarak durdurmuş, konu hakkında yaptığı açıklamada “Sağlık otoritelerinin tavsiyesi ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan koruyucu tedbirler kapsamında, umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti için Suudi Arabistan’a girişlerin geçici olarak askıya alınmasına karar verilmiştir.” ifadelerini kullanmıştı. Bu süre zarfında yayınlanan Kâbe’nin ziyaretçisiz, bomboş görüntüleri yürek burkmuştu.

 

Genel - 13:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.