-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

SUMITOMO LASTİK FABRİKASINDA GREVE ADIM ADIM

Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası işçileri ile işveren arasında aylardır imzalanamayan Toplu İş Sözleşmesi, grev kararıyla noktalandı. Petrol-İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, işveren tarafının kendilerine kabul edilemez şartlarla geldiğini, mazeret olarak ta fabrikanın borçlarının öne sürüldüğünü söyledi. Topçu, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası ile Petrol-İş Sendikası arasında Ocak […]
Çankırı - 30 Mayıs 2022 23:36 A A

Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası işçileri ile işveren arasında aylardır imzalanamayan Toplu İş Sözleşmesi, grev kararıyla noktalandı. Petrol-İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, işveren tarafının kendilerine kabul edilemez şartlarla geldiğini, mazeret olarak ta fabrikanın borçlarının öne sürüldüğünü söyledi.

Topçu, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası ile Petrol-İş Sendikası arasında Ocak ayından beri devam eden Toplu İş Sözleşmesi  sürecinde 5 ayı geride bırakmamıza rağmen  anlaşmaya varamadık. Bu sözleşme bizim Sumitomo ile Sendikamız arasında yapmış olduğumuz 2. Toplu iş sözleşmemizdir, ilk sözleşmemizi  2020 ocak başında imzalamıştık. Bu sözleşmemiz yeni örgütlendiğimiz bir fabrikada ilk olması hasebiyle Kurucu bir sözleşme idi, şirketimizin de yatırım aşamasında olduğu ve büyümenin  devam ettiği bir zamandı.

Bu sözleşmemizin Onarıcı ve Sumitomo’ya özgü bir sözleşme olması ve ilk sözleşmede yarım kalan ya da uygulamada sıkıntı yaşadığımız maddeleri  revize ederek, Lastik işçisine yakışır bir ücret ve  daha çalışılabilir bir ortam oluşturmak için Haziran 2021 tarihinde Tüm çalışanlarımızla görüşüp öneri  ve taleplerini alarak bir Sözleşme Taslak Çalışması yaptık. Taslağın Aralık başında Sendika merkezimiz aracılığı ile şirketimize teslim edilmesiyle sözleşme sürecimiz resmen başlamış oldu. 11 Ocakta ilk toplantımızı gerçekleştirdik ve süreç bu güne kadar geldi.

Biz  Taslağımıza, sözleşme başlangıç tarihi olarak 01 Ocak 2022’yi belirledik ve belirlenecek yeni asgari ücret üzerine % 48 zam talebinde bulunduk. Doğal olarak taslağımızı teslim ettiğimiz dönemde iyi bir zam oranı gibi olsa da asgari ücretin yükselmesi ile birlikte alım gücünün düşmesi ve gün geçtikçe daha da zamların artmasıyla alım gücünün iyiden iyiye erimesiyle asgari ücretin eskiye oranla çok daha aşağılarda kalması bizim  çok fazla geri adım atmadan taleplerimizde ısrarcı olmamızı gerektirdi.

Üyelerimizin tamamına yakını yeni asgari ücretin altında ücret aldıklarından dolayı hepsi de asgari ücretli olarak çalışmaya başladılar ve belirlenen asgari ücret artışında AGİ ödemesi de kaldırıldığından asgari ücret seviyelerinde çalışan üyelerimiz ücret kaybıyla çalışmaya devam ettiler. Bugün gelinen noktada ise hala 2021 yılı başında aldıkları ücretle AGİ’siz çalışmaya devam etmekteler. Asgari ücret  zammı ile birlikte yılbaşından itibaren gıdadan akaryakıta, giyimden kiralara Yüzde 200-300 lere varan artışların yanında bizim talebimiz çok sayılmayacak oranlarda kaldı.

Fabrikamızın kurulduğu günden bu yana biz emekçiler olarak kaliteden ve kurallardan hiç taviz vermeden fedakarca çalıştık ürettik. Pandemi sürecinde dahi canımız pahasına tüm bulaş risklerini göze alarak canla başla hep çalıştık, ürettik bu günlerde bile üretmeye devam ediyoruz.

12 Mayıs’ta Grev kararımızı almamıza rağmen bu güne kadar üretimi bilerek ve isteyerek 10 dakika dahi durdurmadık  ve Grev-Lokavt  sürecine uygun hareket ettik. Sadece bu süreçte fazla çalışma kuralları yasa gereği  kişilerin muvafakatına bağlı olduğundan dolayı zaman zaman çalışanlarımız fazla çalışmaktan kaçınmışlardır. Şirketimize zarar verici hiçbir eylemimiz ve söylemimiz olmamıştır, sadece legal bir şekilde pasif eylemlerimiz  devam etmektedir.

Şirketimiz ilk kurulduğu yıllarda kâra geçme ve kârdan pay verme yılı olarak 2017 yılını hedef göstermişti, daha sonra bu hedef 2019 yılı olarak lanse edildi. Fakat 2022 yılına geldiğimizde görüyoruz ki şirketimiz hep aynı söylemle ilerliyor ve bizlere borcumuz var bu ücretleri veremeyiz diyorlar. Büyük şirketlerin hiç borcu bitmez, hep yatırım yapmaya, Borçlanarak büyümeye devam ederler, buradan elde ettikleri kârlarla başka yerlerde yatırımlar kurmaya devam ederler ve süreç bu şekilde devam eder gider.

Burada fedakarlık kelimesi tek taraflı çalışıyor ve hep feda eden işçi kesimi, kâr eden kapitalist sistem yani işverenler oluyor. Sonuçta da size iş veriyorlar, karnınız doyuyor daha ne istiyorsunuz gibi algı yaratılarak Anadolu insanını Çankırı’nın yarenlerini mecburiyetlere mahkum ederek, bunu kaderi haline getirmeye çalışıyorlar.

1990’lı yılların başından beri Korgun sanayinde ve diğer yerlerde kurulan işletmelerde hep aynı mantıkla Çankırı’mızın yarenlerinin emekleri sömürülmüştür, devletin teşviklerinden faydalanarak, işçilik deneme sürelerini sonuna kadar kullanıyor ve sürekli sirkülasyonlarla kârlarına kâr katarak çarklarını döndürmeye devam etmişlerdir. Bunun sonucu olarak da daha iyi şartlarda yaşam koşulları elde etmek için büyük şehirlere göçler çoğalmış, gençlerimiz gurbet kahrı çekme mecburiyetinde bırakılmıştır.

Lastik işçisi de yaşadığı zorlukların ve soluduğu zehrin karşılığını alamamaktadır. Sendikanın yapacağı bu ve daha sonraki sözleşmelerle ve yan haklarla bir nebze olsun refah seviyesi yüksek kalite bilinci yüksek bir işçi haline gelmesi gerekmektedir. Sumitomo şirketi dünya ölçeği üzerinde kalite ve iş güvenlik standardıyla üretim yaptırırken neden ücret seviyesi çok aşağılarda olsun. Türkiye Lastik Fabrikaları ortalamasının da çok altında bir ücret politikası istenmekte hatta iş ortağımız ve aynı sektörde olan Petlas’ın bile çok altında ücret politikası gözetilmesi, bizim sendika olarak kabul edeceğimiz bir durum değildir.

O yüzden Çankırı halkının bazı gerçekleri görmesi, sendikanın ve lastik işçisinin bu haklı mücadelesinin yanında olması gerekiyor. Şu anda tüm üyelerimizin ücretleri asgari ücrettir, öyle sağda solda dedikodu olarak dolaşan bir takım yüksek ücretler bizim üyelerimizin almış oldukları ücretler değildir,

300 e yakın beyaz yaka olarak çalışanlar ve yöneticiler  bu ücretleri alıyorlar, burada iş barışını bozan bir uygulamada yapılmış ve Beyaz yaka çalışanların ücretleri  01 Ocak 2022 itibariyle Yüzde 40-50 arası artırılmıştır. Bunların tamamı da mevcut asgari ücretin  üzerinde ücretleri olmasına rağmen bu artışlar yapılarak iyi seviyelere getirilmiş ve mutlu bir azınlık yaratılmıştır. Mutsuz çoğunluk olan 2100 kadar kapsam içi sendika üyelerinin  maaş zamları hala yapılmayarak 2021 ücretlerinden çalıştırılmaya devam etmektedir.

Yılın ortasına gelindiği şu günlerde ekonomik kriz nedeniyle asgari ücretin tekrardan artışı konuşulmaya başlandığı bu dönemde bizim sendika olarak taleplerimizi karşılamadan bir sözleşme imzalamamıza olanak görünmemektedir, Ondan dolayıdır ki, hep dediğimiz gibi sendika olarak Grev bizim için bir amaç değil araçtır. Taleplerimiz lastik işçisine yakışır derecede karşılanmadığı sürece 15 Haziran sabahı bu aracı kullanmaktan, greve çıkmaktan asla çekinmeyeceğimizi tekrar etmek istiyoruz.

Bu bir nankörlük değildir, bu ekmek yediği kaba pislemek değildir, bu fabrikayı kapattırmaya çalışmak da değildir. Tam tersine alın terinin karşılığını tam manasıyla alması, kendisini sadece ve sadece kaliteli bir lastik yapmak için şirketine bağlılığını artırma mücadelesidir. Faturalarını ve kirasını nasıl ödeyeceğini ve ucuz ürün nereden alırım diye düşünen bir işçiden şirketine bağlılık ve aidiyet duygusu bekleyemezsiniz, bu çalışandan kaliteli lastik üretmesini ve güvenli çalışmasını bekleyemezsiniz

buy levitra uk online

, çalıştığı makinalarla ve üretimle ilgili iyileştirmeler de bekleyemezsiniz, çünkü düşünmesi gereken bir geçim derdi mecburiyeti var.

Nasıl ki şirketimiz politikası gereği, olması gerekeni olması gerektiği gibi yaptırmak istiyorsa biz de sendika olarak olması gereken ücretin olması gerektiği gibi verilmesi için mücadele ediyoruz, sonuna kadar da mücadele edeceğiz.

Tüm Çankırı halkından, Siyasilerden, Sivil Toplum Örgütlerinden ve krizi fırsata çeviren,  ürünlerini her fırsatta yükseltmekten çekinmeyen esnafımızdan, malı bulmuş mağribi gibi ev kiralarını 2.000-3.000 TL seviyelerine çıkaran Hacı Gavvur tarzı ev sahiplerimizden, sendikamızın ve lastik emekçisinin bu haklı mücadelesinin yanında olmasını bekliyoruz, lastik işçisinin halini anlamasını istiyoruz. Özellikle ailelerimiz çalışanlarımızın yanında olalım, aman işinden olursun greve falan katılma oğlum-eşim demeyelim, tam tersine oğlunun, eşinin bu haklı mücadelesinde yanında olmak ve destek olmak için, anlaşamadığımız takdirde 15 Haziran’da greve çıktığımız zaman grev alanında olmalarını istiyorum.

Ayrıca hemşerilerimizden, fabrikamızla yürütülen bu süreci 2017 yılı sonunda yaşanan ve hiç te hoş olmayan  eylemlerle  karıştırmamalrını istirham ediyorum, o günlerde yaşanan olaylar, tamamen ortada bir yetkili sendika ve yetkili bir sözleşme süreci olmadan, sözleşme masası olmadan, Bakanlıkça yetkilendirilmeden usulsüz bir şekilde direk üretimi durdurmaya yönelik yapılan sabotaj eylemleridir,

Ücretler iyi seviyelere geldiği zaman tüm Çankırı kazanacaktır. Emin olun ki İşveren bundan çok bir şey kaybetmeyecektir, sadece kârdan zarar edebilir ve şuna emin olun ki Fabrikayı falan da kaldırıp bir yere götürmezler, böyle boş lafları da kimse yapmasın. Devlet teşvikleri ile kurulan ve hâlâ teşviklerin devam ettiği bir yatırımı kimse kapatamaz, sökemez, bir yere taşıyamaz.

Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa diyoruz ve tüm emekçilerin bu konuda birlikte hareket etmesi ve sendikal birlikteliğe destek olmasını istiyoruz. Her çalışan tüm haklarının iyi olmasını istiyor fakat mücadele etmeye gelince destek olmuyor, direnç göstermiyor, çabuk pes ediyor ve Anadolu’nun bakir topraklarının düşüncesi fakir, talepleri fakir, direnişi fakir, kendisine biçilen kaderini kabullenmiş bir işçi kesimi ortaya çıkıyor. Bu böyle olmamalı.

Nasıl ki yarenliğe yakışır edebimizle adabımızla hakkaniyetli ve hilesiz çalışıyorsak hakkımız olanı da almasını bileceğiz. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa nasıl birlikte olunması gerekiyorsa en iyi şekilde yapmalıyız. Unutmayalım ki herkes cennete girmek ister fakat kimse ölmek istemiyor.

CENNETİN YOLU CEHENNEMİN SOKAĞINDAN GEÇER…  SEN YANMAZSAN BEN YANMAZSAM NASIL ÇIKAR BU KARANLIKLAR AYDINLIĞA…

Daima haklı davamızda, mücadele edeceğiz, mücadele edeceğiz, mücadele edeceğiz ve yılmayacağız…

“Allah’ın on pulunu, bekleye dursun on kul,

Bir kişiye tam dokuz pul, dokuz kişiye bir pul,

Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa,

Yaşasın kefenimin kefili kara borsa…”

Tüm Kamuoyuna, Çankırı halkına ve üreten çalışan alın teri döken tüm emekçilere, daha adil, daha yaşanabilir, refah seviyesi yüksek bir yaşam dileğim ile.

Hanenizde huzur, kazancınızda bereket olsun, hızır ata yoldaşınız olsun,,,

Saygılarımla.”

Çankırı - 23:36 A A
BENZER HABERLER