29° Açık
  • EURO
  • DOLAR

SOFRALARINIZDA BALIKLARA YER AÇIN
DENİZLERDE AV YASAĞI BİTİYOR

Ekolojik dengeyi korumak, su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, sürdürülebilir avcılığın temin edilmesi ve balık popülasyonunun korunması için her yılın belirli dönemlerinde uygulanan av yasağı bu yıl da 15 Nisan Cumartesi günü başlamıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamaya göre balık avı yasağı 31 Ağustos Perşembe günü sona erecek ve 1 […]
Genel - 29 Ağustos 2023 17:09 A A

Ekolojik dengeyi korumak, su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, sürdürülebilir avcılığın temin edilmesi ve balık popülasyonunun korunması için her yılın belirli dönemlerinde uygulanan av yasağı bu yıl da 15 Nisan Cumartesi günü başlamıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamaya göre balık avı yasağı 31 Ağustos Perşembe günü sona erecek ve 1 Eylül Cuma gününden itibaren denizlerimizden çıkan taze balıklar sofralarımızda yerlerini almaya başlayacak.

Yeni balık avı sezonu Akdeniz’de 15 Eylül, diğer tüm denizlerde ise 1 Eylül’de başlayacak. Marmara Denizi’nin güneyi ve Kuzey Ege’de avlanma yasağının sona ermesiyle 1 Eylül’de ağlarını suya bırakacak balıkçılar, sezonun açılmasıyla balık fiyatlarının düşmesini de sağlayacak.

Balık avı sezonunun başlamasına son 2 gün kaldı ve balıkçılar artık son hazırlıklarını son rötuşlarını yapıyorlar. Bu yıl denizlerimizde hamsi, istavrit ve çinekop balıklarının bol olacağı tahmin ediliyor. 15 Nisan’da başlayan av yasağının sona ereceği 1 Eylül’ü iple çeken balıkçılar, mevsim normallerinin üzerinde seyreden havaya rağmen bakım ve onarım çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Balıkçıların bazıları eskimiş ağları elleriyle tek tek dikerek onarırken, bazıları da teknelerinin boyalarını imece usulü yeniliyor, motor, ışık ve halatların bakımlarını yapıyor.

Genel - 17:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.