reklam
reklam
DOLAR32,2341% 0.13
EURO34,8630% -0.01
STERLIN41,0660% 0.26
FRANG35,2671% 0.18
ALTIN2.416,72% 0,28
BITCOIN67.663,99-2.338
reklam

SİGARA PAKETLERİNDE YENİ UYGULAMA

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle 5 Aralık Perşembe (yarın) itibariyle, sigaralar tek tip ve tek renkli paketlerde satılacak.

Konu hakkında yaptığı açıklamada, düz ve standart paket uygulamasına yarın itibariyle geçileceğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Buradaki ana amaç caydırıcılığı artırmak. Özellikle gençlerimizin bu konuda cazibeli paketlere ulaşmaması için tek tip paket uygulamasına geçtik. Tüm paketler tek renk ve özellikle yüzde 65 olan caydırıcı resimleri yüzde 85’e çıkarttık. Hatta bazı sigara fabrikaları bunun için teknolojileri ve paketleme makinelerini değiştirmek zorunda kaldılar. Paketlerin üzeri sağlığa zararlı uyarı ile dolu olacak. 18 yaşını doldurmayanlara sigara satışının hapis cezası olduğunu paketlerin üzerinde hatırlatıyoruz” diye konuştu.

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 ayrı yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak. Resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

  • Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.”
  • Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.”
  • Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.”
  • Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.”
  • Sigara en büyük inme nedenidir.”
  • Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.”
  • Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.”
  • Sigara içenler genç yaşta ölür.”

Bu uygulama ile,  tütün mamullerinde düz ve standart paket izinleri verilmeye başlanılmış olup, üretime 05/12/2019 tarihi itibarıyla tamamen geçilmiş olacak, 05/01/2020 tarihinden sonra ise tütün mamulleri eski paketleri ile piyasada bulundurulamayacaktır.

reklam

YORUM YAP