Açık
 • EURO
 • DOLAR

SERPİL ÖZKAN: “CUMHURİYET FAZİLETTİR”

Çankırı Kültürünü Yaşatma Derneği’nin Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Etkinlik programı kapsamında Çankırı Valiliği’nin öncülüğünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çankırı Profesyonel Aşçılar Derneği ve ilgili kuruluşlarla birlikte düzenlediği Çankırı kültürünü yansıtan, 100. Yılda 100 Çankırı Yöresel Yemekleri yarışması sona erdi. Yarışmanın finalinde dereceye girenler ödüllendirildi. Çorbalar, Ana yemekler, Hamur işleri ve pilavlar, Zeytinyağlılar ve salatalar, […]
Çankırı - 1 Kasım 2023 10:33 A A

Çankırı Kültürünü Yaşatma Derneği’nin Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Etkinlik programı kapsamında Çankırı Valiliği’nin öncülüğünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çankırı Profesyonel Aşçılar Derneği ve ilgili kuruluşlarla birlikte düzenlediği Çankırı kültürünü yansıtan, 100. Yılda 100 Çankırı Yöresel Yemekleri yarışması sona erdi. Yarışmanın finalinde dereceye girenler ödüllendirildi.

Çorbalar, Ana yemekler, Hamur işleri ve pilavlar, Zeytinyağlılar ve salatalar, Tatlılar olmak üzere 5 kategoride düzenlenen yarışmada jürinin birbirinden lezzetli yemekler arasında tercih yapmakta zorlandığı gözlerden kaçmadı. Çankırı Aile Destek Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül törenine Çankırı Valisi M.Fırat Taşolar ve eşi Didem Taşolar, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve eşi Asiye Bayhan, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muharrem Ovacıklı, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, Koru Sevindir Dernek Başkanı Dudu Sevindim ve jüri üyeleri ile davetliler katıldı.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Çankırı Kültürünü Yaşatma Derneği Kurucu Başkanı Serpil Özkan, “Eğer biz Türk Kadınları bugün sosyal hayatta bir şeyler yapabiliyorsak Cumhuriyet rejimi sayesinde bunu başarıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 Etkinlik kapsamında biz de Çankırı Kültürünü Yaşatma Derneği olarak 100. Yılda 100 Çankırı Yöresel Yemekleri Yarışmasıyla katılım sağladık.” dedi.

Geçmişin kırıntılarıyla geleceği inşa etmek için yola çıktıklarını söyleyen Özkan, çıktıkları bu yolda geleceğe miras bırakmak için uzun araştırmalar sonucu derleyip toparladıkları Çankırı Lezzetleri’nin kitaplaşması aşamasında yapılan bu etkinliğin, Çankırı Lezzetleri kitabında yer alarak geleceğe taşınacağını, katkıda bulunanların isimleri yazılarak çocuklarına, torunlarına kendilerine güzel bir hatıra olacağını ve kitabın bu güzel anlamlı günde yapılan yarışma ile daha bir kıymetli ve özel olacağını belirtti.

Serpil Özkan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu yarışma sırasında hedef kitlemiz olan gençleri temsilen Çankırı Profesyonel Aşçılar Derneği (ÇAPADER) ile bu yarışmayı yürüttük. Günün sonunda bize kaynak olan geçmişimizi temsilen Çankırı Kültürünü yaşamamıza, yaşatmamıza, aktarmamıza öncülük ve önderlik eden röportaj yaptığım büyüklerimizle geçmiş ve geleceği buluşturduk. Kurucusu olmakla ömrüm boyunca övüneceğim Çankırı Kültürünü Yaşatma Derneği olarak bu büyük organizasyonda geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanı temsilen 3 kuşağı bir programda birleştirmeyi başarabildik.

Çankırı Kadını İstiklal’den İstikbale Cumhuriyetimizin kurulmasında İstiklal yolunda nasıl kağnılarla silah ve mühimmat taşırken kendi canını çocuğunu hiçe sayarak fedakarlık yaptıysa aynı şekilde ailesi ve yuvası içinde aynı fedakarlığı yapmıştır.

Darlık ve varlık zamanında elindeki imkan ve malzeme ile Çankırı yemek kültürünü oluşturmuşlardır. Bizler de bu tatlarla büyüdük bozulmadan orijinali ile yemek kültürümüzü geleceğe aktarmanın çabasındayız. Emeği katkısı olan başta Sayın Valimiz M. Fırat Taşolar’a değerli eşi Didem Taşolar Hanımefendiye, Vali muavinimiz Şahin Bayhan ve eşi Asiye Bayhan’a, Kültür Müdürümüz Muharrem Ovacıklı”ya yol arkadaşlarım Çankırı sevdalısı, kültür aşığı yönetim kurulundaki değerli kardeşlerime, ÇAPADER üyelerine, bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum

Bu vesileyle Cumhuriyet Bayramı’mızı kutluyor nice nice yüz yıllara diyorum.”

100. Yılda 100 Çankırı Yöresel Yemekleri yarışmasında dereceye giren isimler:

Çorbalar kategorisinde:

 1. Esra Gökmen
 2. Türkan Keçeoğlu
 3. Lütfiye Karabaş

Ana yemekler kategorisinde:

 1. Ayfer Keş
 2. Serpil Eşme
 3. Şifa Hatun Sabuncu

Hamur işleri ve pilavlar kategorisinde:

 1. Meryem Öztürk
 2. Yıldız Akpınar
 3. Tayyibe Şan

Zeytinyağlılar ve salatalar kategorisinde:

 1. İlknur Genç
 2. Arzu Akyol
 3. Serpil Eşme

Tatlılar kategorisinde:

 1. Canan Çağlar
 2. Ayla Gökbayır
 3. Yıldız Akpınar
Çankırı - 10:33 A A
BENZER HABERLER