20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

SENDİKALI İŞÇİ SAYISI 2 MİLYON 280 BİNİ AŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının “6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Gereğince; İşkollarındaki İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayılarına İlişkin 2022 Temmuz Ayı İstatistikleri Hakkında Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlandı. 2022 Yılı Temmuz dönemi istatistiklerine göre; bir önceki Ocak dönemine kıyasla toplam işçi sayısı yüzde 4,53 oranında artarak 15 milyon 987 bin 428’e ulaştı. […]
Genel - 23 Temmuz 2022 17:00 A A

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının “6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Gereğince; İşkollarındaki İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayılarına İlişkin 2022 Temmuz Ayı İstatistikleri Hakkında Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlandı.

2022 Yılı Temmuz dönemi istatistiklerine göre; bir önceki Ocak dönemine kıyasla toplam işçi sayısı yüzde 4,53 oranında artarak 15 milyon 987 bin 428’e ulaştı. Sendikaya üye işçi sayısı ise yüzde 4,14 oranında artışla 2 milyon 280 bin 285’e yükseldi. Sendikalaşma oranı 14,26 olarak gerçekleşti. 

Ocak döneminde yayımlanan İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayıları Hakkında İstatistiklere göre toplam işçi sayısı 15 milyon 294 bin 362’ye, sendikalara üye toplam işçi sayısı da 2 milyon 189 bin 645’e ulaşmış, sendikalaşma oranı ise 14,32 olarak gerçekleşmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı bir televizyon konuşmasında sendikalaşmaya verdiği desteği vurgulamış ve  özel sektörün büyük bir çoğunluğunun, işçilerin örgütlenmesinden endişe ettiğini ifade ederek;

“Ciddi sayıda işçi çalıştıran işletmeler, işyerlerine sendika sokmamaya çalışıyorlar. Post Sanayi Çağ’da bunların görülmesi iktisadiliktir, bu tavrın yıkılması lazım. Bizim asgari ücretimiz işletme içerisinde asgari ücret üzerindeki ücret seviyelerinde de farklılaşma sağlıyor. Bir taban, bunun üzerindeki teknik işçileri, daha kaliteli emekleri, farklı meslek gruplarında mühendis vs. yani tekno sektörünü farklılaştıran bir ücret yapısıyla, işletmelerin kendi verimliliklerini arttırabilecek bir ücret düzenlemesi ile bu meselenin çözüleceğine inanıyorum. İşyerinde sosyal barışın inşa edileceğine, işletmelerin işçileri, mühendisleri, teknisyenleri olmadan kendi fonksiyonlarını yerine getiremeyeceğine inanıyorum. Bilişim çağındayız ama bu emeğin farklılaşmış türlerini iş birimine, ünitesine getirdiğiniz zaman gerçekleşebilecek bir üretim faaliyetini zorunlu kılıyor. Yeniçağ bunu zorunlu kılıyor, işletme yöneticilerinin, CEO’ların, işletme sahiplerinin bu sorumluluğu almaları lazım. İşçilerin sendikalaşması ve o geri zihniyetten bir an önce çıkmaları lazım. Ben bu arada işletmelerinde sendikal örgütlenmeye destek veren, sendikalı çalışanları ile pazarlık yapan işletme sahiplerini, işverenlerini ve profesyonel yöneticilerini de kutluyorum, teşekkür ediyorum. Bu sadece emeğe saygı değil Türkiye Cumhuriyet’inin çalışma hayatındaki hukukuna saygıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye’nin çalışma barışına katkı yapmak zorundadır, onu inşa etmek ve korumak zorundadır. İhlal edenlere de müsaade etmeyeceğiz.” demişti.

Genel - 17:00 A A
BENZER HABERLER