14° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

SELÇUK: “2 BİN 825 LİRA 90 KURUŞ”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği dördüncü ve son toplantısını bugün saat 10:30’da gerçekleştirdi, toplantının ardından milyonların beklediği açıklama geldi. Asgari ücret, halen bekar bir çalışan için aylık brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise gelir ve damga vergileri […]
Genel - 28 Aralık 2020 13:01 A A

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği dördüncü ve son toplantısını bugün saat 10:30’da gerçekleştirdi, toplantının ardından milyonların beklediği açıklama geldi. Asgari ücret, halen bekar bir çalışan için aylık brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Toplantı bitiminde bir açıklama yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 3.577 Lira 50 Kuruş, net 2.825 Lira 90 Kuruş olarak belirlenmiştir. Böylece, geçen yıla göre net asgari ücret 500 TL artmış, % 21,56 oranında yükselmiş oldu. Öneriler kapsamlı bir şekilde ele alındı. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi destek olsun, bu destekler direkt çalışanlarımıza aktarılan kaynaklardır.” dedi.

Bakan Selçuk’tan sonra söz alan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise açıklamasında; “2021 yılında geçerli olacak asgari ücret gördüğünüz gibi işveren ve hükümet kesimi temsilcileri tarafından oy çokluğuyla belirleniyor. İşçi kesimi olarak alınan karara muhalif kalıyoruz ve katılmıyoruz. Asgari ücret çalışmalarında işçi kesimi olarak öncelikle çalışanların kendileri ve aileleri için insan onuruna yarışır gelir elde etmeleri için çaba göstermiştik.” dedi. Irgat açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Komisyonun görevlendirdiği TÜİK bekar bir işçinin yaşama maliyetinin Kasım 2020 itibariyle 2 bin 792 lira olarak belirledi ama bu hesaplamanın içinde ailenin harcamaları yoktu. Aralık ayında gerçekleşecek enflasyon oranı da yoktu. Ayrıca 2021 yılında temel fiyat artışları da dikkate alınmadı bu belirlemede, refah artışından bir payda söz konusu değildi. İşçi kesimi olarak işveren ve hükümetten net 3 bin liranın üzerinde bir rakam teklifi etmelerini bekledik. Birlikte belirledikleri net asgari ücret yetersizdir işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Asgari ücret daha teshit edilirken eksiktir, bugünün şartlarına yetmeyecek bir rakam tespit edilmiştir. İnsan onuruna yaraşır bir hizmet bizim de tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerinin en önemli maddesinden biridir.”

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Zorlu bir süreci beraber tecrübe etmiş olduk. Salgın sürecinden bu yana ikinci dünya savaşından bu yana küresel olarak en büyük kriz ile karşı karşıyayız. Bu durum en başta çalışanlar için zor. İşletmeler ve işverenler için de zor.

      Devletler ve kamu sektörü için de yine büyük zorlukları içinde barındırıyor. Mart ayından bu yana ayrım yapmadan mücadele veriyoruz. Böyle bir ortamda asgari ücret belirlendi. Komisyon en dengeli asgari ücreti belirlemek için haftalardır çalışıyor. Komisyonun değerlendirdiği birden çok kriter var. Enflasyon, işsizlik, iş gücü maliyetleri, ülkemize yeni yatırım çekmek gibi gibi birden çok detay hesaba katılarak asgari ücret belirlenmiş oldu. Ne yazık ki salgınının etkileri sürüyor. İkinci dalgayla beraber birçok sektörde işletmeler faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı.

Komisyon çalışanların durumunu ve işletmelerin geleceğini dikkate alarak zor koşullarda kararını nihai kararını verdi. Enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payıyla asgari ücret belirlenmiş oldu. Kararın hayırlı olmasını diliyorum.”

Genel - 13:01 A A
BENZER HABERLER