13° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ŞEHRİN RUHU İMARET CAN BULMAYA DEVAM EDİYOR

Yeni normal ve kontrollü sosyal hayat sürecinde, Çankırı Karatekin Üniversitesi etkinliklerine gerekli tedbirleri alarak devam ediyor.   Üniversitenin başlattığı “İmaret Ruhu Yeniden Canlanıyor” etkinlikleri kapsamında, İmaret’te bulunan Kasım Bey Medresesi’nde bu hafta da döner ve ayran ikramı yapıldı. Etkinlik ilk olarak geçtiğimiz haftalarda Rektör Hasan Ayrancı’nın çarşı esnafını iş yerlerinde ziyaret etmesi, sonrasında ise Medrese […]
Çankırı - 26 Haziran 2020 22:59 A A

Yeni normal ve kontrollü sosyal hayat sürecinde, Çankırı Karatekin Üniversitesi etkinliklerine gerekli tedbirleri alarak devam ediyor.

  Üniversitenin başlattığı “İmaret Ruhu Yeniden Canlanıyor” etkinlikleri kapsamında, İmaret’te bulunan Kasım Bey Medresesi’nde bu hafta da döner ve ayran ikramı yapıldı.

Etkinlik ilk olarak geçtiğimiz haftalarda Rektör Hasan Ayrancı’nın çarşı esnafını iş yerlerinde ziyaret etmesi, sonrasında ise Medrese avlusunda öğrenciler, esnaf ve vatandaşla birlikte çorba içmesi ile başlamıştı.

Rektör Ayrancı, etkinlik sonrası bu programların imkânlar ve şartlar elverdiği sürece her hafta genişletilerek devam edeceğini söylemiş ve hep birlikte tüm paydaşlarla imaret ruhunu yeniden canlandıracaklarını ifade etmişti.

Bu kapsamda yine ikramlar ile devam eden etkinliğe çarşı esnafı, vatandaşlar ve öğrenciler yoğun bir katılım sağladı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özcan, basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede; “Geçtiğimiz günlerde ilkini gerçekleştirdiğimiz etkinlikte amacımız, Sayın Rektörümüzün de sizlere ifade ettiği gibi, kaybolmaya yüz tutmuş imaret ruhunu yeniden canlandırmaktır. Hep söylendiği gibi, şehirlerin bir ruhu vardır. Şehirler bize çok eskiden beri gelen kadim sesleri getirirler. Bu tür yapılar belli amaçlarla kurulmuştur. İmaret, Çankırı’nın yüzyıllar öncesine, tam 15. yüzyıla dayanan bir yapısıdır. Bu yapı uzun yıllar dışarıda işlevsiz bir şekilde kalmıştır. Ama imaretlerin kuruluş amacı yoksullara, yoldan geçenlere yolculara, gelip gidenlere, kimsesizlere bir şekilde yardım etmek, yemek vermek ve onların ihtiyaçlarını gidermektir. O zamanlarda burası şehrin merkezi durumundaydı. Üniversitemiz de bu binayı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden devralarak atıl durumundan kurtarıp bu işlevi yeniden canlandırmak istemiştir. Bu doğrultuda her hafta, her ay düzenli olarak yemek vermeyi, öğrencilere, yoksullara yardım etmeyi planlamaktadır. Böylelikle, tıpkı 15. yüzyılda olduğu gibi, şehrin bu eskiyen, bir anlamda terkedilmiş tarafına yeni bir can verme niyetindedir. O kadim devirlerden gelen sesleri, şehrin ruhunu, günümüz insanlarına seslenişini canlandırmak istemektedir. Faaliyetlerimiz düzenli olarak devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Çankırı - 22:59 A A
BENZER HABERLER