reklam
reklam
DOLAR31,5756% 0.67
EURO34,3381% 0.84
STERLIN40,1479% 0.99
FRANG35,7123% 0.54
ALTIN2.148,11% 2,24
BITCOIN2.132.1457.878
reklam

ŞEHİTLERİMİZ DÜZENLENEN TÖRENLERLE ANILDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
ŞEHİTLERİMİZ DÜZENLENEN TÖRENLERLE ANILDI
reklam
      18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Çankırı Garnizon Şehitliğinde bir anma programı düzenlendi.  Törene Vali Abdullah AYAZ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan TUNÇ, Çankırı Belediye Başkan Vekili Mehmet Melih YAYLACI, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa ÇAKMAK, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan AYRANCI, Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan KÖROĞLU, Vali Yardımcıları Abdullah ASLANER ve Şahin BAYHAN, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.
      Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende şehitlik anıtına çelenk bırakıldı. Ardından Vali Abdullah AYAZ, şehitlik defterine yazdığı cümleleri okuduktan sonra defteri imzaladı. Yazısında milletimiz için büyük önem arz eden 18 Mart gününü, “Şehitler Günü” olarak idrak ediyor olmanın milli gururunu ve manevi hazzını bugün bir kez daha yaşadıklarını ifade etti. “Şehitlerimiz ve gazilerimizin kahramanlıkları sayesinde vatanımız dimdik ayaktadır. Bizler de siz aziz şehitlerimizden aldığımız ilhamla, mukaddes emanetinizi daha yükseklere taşıma gayreti içerisinde, bizi millet yapan değerlerimizi daima canlı tutmaya ve yüceltmeye devam edeceğiz.” diyen Vali AYAZ deftere şu cümleleri yazdı: “Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Deniz Zaferi’nde ve tarihimizdeki tüm mücadelelerde dökülmüş olan şehitlerimizin ve gazilerimizin kanları; vatanı, dini, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bu aziz millet, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, tarihin sayfalarını şanlı zaferlerle doldurmuştur.
      O emsalsiz destanları yazan kahramanların varisleri olan yiğitler, dün olduğu gibi bugün de, bu cennet vatan uğruna canlarını feda etmekten çekinmiyorlar. Bu anlamlı günde, aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletimiz tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.
Vatan ve millet uğruna canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edeceklerdir. Millet olarak, şehitlerimiz ve gazilerimize minnet duygusunu daima hissediyor; bu günleri onlara borçlu olduğumuzu asla unutmuyoruz.
      Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhunuz şad olsun!”
      İl Müftüsü Bürhan KELEŞ tarafından şehitlerimiz için yapılan duanın ardından Şehitlerimizin kabirlerine gül bırakıldı. Şehitler Günü etkinlikleri kapsamında anma programı, Çankırı Şehitliği’nin ardından 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programla devam etti.
     Sosyal mesafe kurallarına uygun gerçekleştirilen program Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı. Çanakkale Şehitlerini anlatan sinevizyon gösterisiyle devam eden programda Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri seslendirildi. Günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmanın ardından Devlet Övünç Madalyası ve Beratı tevcih töreni yapıldı. Vali Abdullah AYAZ, Malul Gazi İsmail Karaaslan’a Devlet Övünç Madalyası ve Berat’ını takdim etti.

Vali AYAZ ayrıca Şanlıurfa iline tayini çıkan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde Şehit ve Gazi biriminden sorumlu Abdulkadir ENEŞ’e başarı belgesi verdikten sonra anma programı sona erdi. Vali AYAZ ve beraberindekiler programdan sonra Karatekin Üniversitesi Sanat ,Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Heykel Bölümü tarafından organize edilen ve öğrencilerin eserlerinden oluşan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Karma Sergisi’ni” gezdi.
reklam

YORUM YAP