-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ŞEHİRDEN İLMİYEYE İLMİYEDEN ECDADIN AYAK İZLERİNE…

Çankırı Karatekin Üniversitesi “Şehirden İlmiyeye; İlmiyeden Ecdadın Ayak İzlerine Çevre Yürüyüşü” düzenledi. Yürüyüşe, ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Erdem, Genel Sekreter V. Sadık Yılmaz, dekanlar, akademisyenler, yöneticiler ve idari personel katıldı. Yürüyüş, Kırkevler Mahallesi Çankırı Devlet Hastanesi yanında yolun açılış kurdelesinin Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi tarafından kesilmesiyle başladı. […]
Eğitim - 7 Haziran 2022 22:47 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi “Şehirden İlmiyeye; İlmiyeden Ecdadın Ayak İzlerine Çevre Yürüyüşü” düzenledi. Yürüyüşe, ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Erdem, Genel Sekreter V. Sadık Yılmaz, dekanlar, akademisyenler, yöneticiler ve idari personel katıldı.

Yürüyüş, Kırkevler Mahallesi Çankırı Devlet Hastanesi yanında yolun açılış kurdelesinin Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi tarafından kesilmesiyle başladı. Yürüyüş yolu üzerinden kampüse yürüyen Rektör Çiftçi ve beraberindeki topluluk yol güzergahı üzerinde ağaç dikti.

Rektörlük binası önünde gerçekleştirilen törende yolun yapımında sağladıkları katkılarından dolayı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, DSİ 52. Şube Müdürü Murat Bingöl ve ÇAKÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı İsmail Cenkmen Teber’e Rektör Çiftçi tarafından teşekkür belgesi verildi.

Törende konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi

, bugünün kendileri için bir yıl içerisinde yaptıkları çalışmaların ve projelerin somut çıktılarını aldıkları mutlu bir gün olduğunu söyledi.

Rektör Çiftçi, “ Göreve başladığımız süre zarfında dikkatimizi çeken hususlardan biri fiziki olarak şehre bu kadar yakın bir kampüsün ulaşım mesafesi bakımından şehirle arasında ciddi bir uzaklık olması durumuydu. Şehir üniversitesi olabilmenin birinci şartının her anlamda ulaşılabilir bir üniversite olmaktan geçtiğini düşünerek bu alternatif yol üzerinde çalışmaya başladık. Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığımızın çalışmaları ile belli bir güzergahta karar kıldığımız düşüncelerimizi şehrin konuyla ilgili tüm dinamikleriyle görüşerek çalışmalarımızı başlattık.  Yerel dinamiklerimizin kalbi destekleri ile bize sundukları imkanlar neticesinde ortaya böyle güzel bir iş çıktı. Bugün de alternatif yol üzerinden kampüsümüze yürümenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu anlamda bizlere destek olan Sayın Valimiz başta olmak üzere milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, İl özel İdaresi Genel Sekreterliğimize, DSİ Şube Müdürlüğümüze ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. “ dedi.

Temiz çevre farkındalığına dikkat çekmek amacıyla yolun açılışını Dünya Çevre Günü’nde yapmak istediklerini ve kampüs alanını yeşillendirme çalışmalarını da başlatarak çevreci bir anlayışla daha yaşanılabilir bir dünya için farkındalık oluşturduklarını ifade eden Rektör Çiftçi, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin toplumun yararına olan tüm işlerde olduğu gibi çevre hassasiyetinin oluşması noktasında da sorumluluk almaktan kaçınmayan çevreci bir üniversite olduğunu ve bu bağlamda bir yıl içerisinde kampüse 1800 ağaç diktiklerini vurguladı.

Devraldıkları ÇAKÜ bayrağını daha ileriye taşımak için var güçleriyle çalıştıklarını söyleyen Rektör Çiftçi, “  Bunu tek başına yapabilmek mümkün değil. Başarı bir ekip işidir. Ancak çalışma barışının olduğu yerde iyi şeyler üretmek mümkündür. Bunu sağladığımız için çok mutluyuz. “ şeklinde konuştu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin yeni dönem çalışmaları, yatırım hamleleri, uluslararasılaşma hedefleri, bilimsel projeler ve sosyal imkanları hakkında da bilgi veren Rektör Çiftçi,  Çankırı Karatekin Üniversitesinin tercih edilebilir bir üniversite olma yolunda yetkinliğini artırmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Yürüyüş yolunun açılışının ardından Uluyazı Kampüsü girişinde yapılan “Karatekin Fetih Anıtı” açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Rektör Çiftçi, “ Sinop, Kastamonu, Çankırı Fatihi Emir Karatekin Hazretlerinin Fetih Anıtı açılışı için bir arada bulunmaktan çok mutluyuz. Türk-İslam Medeniyetinin kavşak noktasında bulunan ve medeniyetimizin kilit taşı konumunda olan Çankırı; Emir Karatekin tarafından 1074’te fethedilmesinin ardından Türk yurdu ve Türk vatanıdır. Bu fethin komutanının hatırasını yaşatmak bizim için çok önemliydi. Bu vesile ile büyük komutanın anıtını kampüsümüze inşa ettik. Bu anıta Karatekin Fetih Anıtı yerine Karatekin Fetih Anıtı adını verdik. Çünkü zafer sonuç, fetih ise süreçtir. Biz fethetmeye, üretmeye, yeni yollar, yeni kapılar açmaya devam edeceğiz.  Yani gök kubbede hoş bir seda bırakmanın gayreti içerisinde olacağız. Bu yönü ile gönüllerin fethini de devam ettireceğiz. “ dedi

Ahlak, edep, ilim ve sabır gibi kavramların önemine vurgu yapan büyüklerimizin sözleri de anıtımızın kitabesinde bulunmaktadır. Misyon ve vizyonunu da medeniyetimizin bu temel kavramları üzerine bina etmeye çalışan ve asıl hedefi gönülleri fetih etmek olan bir üniversite olarak anıtımızı tüm insanlığa ithaf ediyoruz.  Önümüzde ki süreçte hep birlikte daha güzel işlere imza atacağız.” dedi.

Açılışın ardından gerçekleştirilen okçuluk gösterisinin ardından yürüyüş Çankırı Kalesi’nde bulunan Emir Karatekin Türbesi’ne kadar devam etti. Etkinlik Emir Karatekin Hazretleri’nin Türbesi’nde edilen dua ve helva ikramının ardından sona erdi.

Eğitim - 22:47 A A
BENZER HABERLER