Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ŞAKİR KAYMAK: “ÇANKIRI’NIN İLÇELERİ BÜYÜMEDEN ÇANKIRI BÜYÜMEZ”

Göreve geldiğimizde kapalı olan Seramik Fabrikası için Halk Bankası’yla, Enerji Bakanlığı’yla, sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmeler yaparak bu fabrikamızı tekrar bölgemize kazandırdık. Fabrikamız Halk Bankası’nın gözetiminde çalışmakta olup şu an günlük 30 bin m2 üretim yapmakta ve bunun % 30’unu ABD, İngiltere, İsviçre, İskoçya, Hollanda gibi ülkelere ihraç etmektedir. Çankırı’da Taşyakası olarak anılan Ilgaz, Kurşunlu, Atkaracalar, Bayramören, […]
Çankırı - 8 Şubat 2021 19:09 A A

Göreve geldiğimizde kapalı olan Seramik Fabrikası için Halk Bankası’yla, Enerji Bakanlığı’yla, sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmeler yaparak bu fabrikamızı tekrar bölgemize kazandırdık. Fabrikamız Halk Bankası’nın gözetiminde çalışmakta olup şu an günlük 30 bin m2 üretim yapmakta ve bunun % 30’unu ABD, İngiltere, İsviçre, İskoçya, Hollanda gibi ülkelere ihraç etmektedir.

Çankırı’da Taşyakası olarak anılan Ilgaz, Kurşunlu, Atkaracalar, Bayramören, Çardak, Saçak, Çerkeş, Orta ve Yaylakent hattı büyümeden Çankırı’nın büyüyeceğine inanmıyorum. Bir taraftan bu ilçeleri sanayisiyle, tarımıyla, hayvancılığıyla, üniversitesiyle gelişmesini sağlarken bir taraftan da bu ilçeleri merkeze yeni yol ağlarıyla yakınlaştırmalıyız. Korgun – Kurşunlu yolu bu bakımdan çok önemlidir, ilçeleri büyümeden Çankırı’nın büyüyeceğine inanmıyorum.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne bağlı Kurşunlu Adalet Meslek Yüksek Okulu’nu yoğun uğraşların sonunda açtık. Okulumuzda Adalet, Ceza İnfaz ve Hukuk Büro Yönetimi Bölümü olmak üzere 3 tane bölümümüz bulunuyor. Şu anda bu bölümlerin bir tanesi açıktır, altyapı ve yurt hazırlıklarımızı tamamladığımızda diğer 2 bölüm de açılacaktır. Eski öğretmenevini 70 öğrenci kapasiteli Kız Öğrenci Yurdu, Belediyemizin olduğu yeri de 50 öğrenci kapasiteli öğrenci misafirhanesi, inşaatı biten Kur-an Kursumuzu da 100 öğrenci kapasiteli Öğrenci Yurdu olarak kullanıma açacağız. Mevcut 1.376 adet TOKİ konutlarımıza 500 konut daha eklemek için çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanı sıra özel sektörün yaptığı yaklaşık 350 konutu da eklersek öğrencilerimiz için kalacak yer sorununu aşmış oluruz diye düşünüyorum.

Çiğni ve Çavundur köylerimizin ilçemize mahalle olarak bağlanmasının ardından buralarda da doğalgaz bağlantılarını ve dağıtımlarını yaptık. İlçemizin içinden geçen deremizin ıslahını DSİ’ye yaptırdık, aydınlatmasını peyzajını ve düzenlemesini de Belediye olarak biz yaptık ve ilçemize ikinci bir cadde kazandırdık.

Devrez’de yapılan Prof.Dr.Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajı ve Çerkeş’te yapılan Hacılar Barajı bölgede sanayinin, tarımın, hayvancılığın, turizmin gelişmesi ve bölge ekonomisi açısından çok önemli barajlar. Ayrıca kuraklık dolayısıyla ileride yaşayacağımız muhtemel su kesintilerine karşı bu barajlar bizim için can simidi olacak. Prof.Dr.Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajı’nın şu anda % 11’i tamamlandı, bu barajın bitmesi hem buradaki Korgun-Kurşunlu yolunun bir an önce bitmesini sağlayacak hem de bölgenin tarım ve hayvancılığına katkı sağlayacak çok büyük bir projedir.

Çankırı - 19:09 A A
BENZER HABERLER