21° Açık
  • EURO
  • DOLAR

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜM YURTTA TEK YÜREK OLDU: “EK ÖDEME DEĞİL TEK ÖDEME İSTİYORUZ”

Özellikle son zamanlarda artan koronavirüs vakaları nedeniyle değerlerini çok daha iyi anladığımız, işin bütün yükünü omuzlarında taşıyan sağlık çalışanları, çalışma şartlarının misliyle ağırlaştığı şu günlerde hükümetin verdiği sözleri tutmaması ve sağlık çalışanları arasında ayrımcılık yapılmasını tüm yurtta protesto ettiler. Özellikle korona servislerinde ve korona teşhisi konulmuş hastaların naklinde çalışan personel arasında yapılan ayrımcılık ise yapılan […]
Çankırı - 2 Eylül 2020 16:06 A A

Özellikle son zamanlarda artan koronavirüs vakaları nedeniyle değerlerini çok daha iyi anladığımız, işin bütün yükünü omuzlarında taşıyan sağlık çalışanları, çalışma şartlarının misliyle ağırlaştığı şu günlerde hükümetin verdiği sözleri tutmaması ve sağlık çalışanları arasında ayrımcılık yapılmasını tüm yurtta protesto ettiler. Özellikle korona servislerinde ve korona teşhisi konulmuş hastaların naklinde çalışan personel arasında yapılan ayrımcılık ise yapılan basın açıklamasında ayrıntılarıyla yer aldı.

Açıklamada şu konulara yer verildi:

“Değerli Basın Mensupları ve Sağlık çalışanı arkadaşlarım

Açıklamamıza geçmeden önce geçtiğimiz günlerde görev sırasında  Covit 19  a yakalanan  Hasan ARSLAN kardeşimiz  gibi kahramanca mücadele ederken virüse yakalanarak hayatını kaybeden tüm şehitlerimiz için bir dakikalık Fatiha suresi eşliğinde Saygı duruşuna davet ediyorum.

11 Marttan bu yana Türkiye salgınla mücadele ediyor. Sağlık Bakanlığı bu mücadelenin kurumu olarak bugüne kadar yaptıkları ile hep takdir topladı. Sayın Bakan Bilim Kurulu, günlük açıklamalar ve tedbirler konusunda başarılı bir yönetim performansı ortaya koydu. Hiç şüphesiz ki  salgınla mücadelenin kahramanları da sağlık çalışanları oldu.

Tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi, kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakarlık, ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçtiler.

Binlerce arkadaşımız virüse yakalandı, hayatını kaybederek şehit olanlar oldu. Hasan ARSLAN kardeşimizde bunlardan birisidir

Bugün bir kez daha  Hasan ARSLAN kardeşimizle birlikte şehitlerimize Allah’tan rahmet, hasta olan tüm arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.

Kıymetli Basın Mensupları ve Sağlık çalışanı arkadaşlarım;

Salgının ortaya çıktığı ilk günden beri süreç çok kritik olduğu için biz de oldukça hassas davrandık. Sağlık hizmetlerinin sıkıntıya girmemesi, sağlık çalışanlarının sağlığının korunması adına uyarılarda ve önerilerde bulunduk.

İlerleyen süreçte sağlık çalışanlarının alkışlandıklarını, Milletin ve devletin her kademesinden sağlık çalışanlarına teşekkür edilip, takdir edildiklerini hep beraber yaşadık ve gördük

Her ne kadar alkışlar ve teşekkürler güzel ise de asıl meselenin sağlık çalışanlarının sorunlarını bitirmekten geçtiğini belirterek temel meselelere çözüm istedik.

 

Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getirdik.

Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma değil, çalışma barışını bozan bir uygulama oldu kamu oyunda sağlık çalışanlarının tüm sorunları çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu.

Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi.

Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş Hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi.

Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı.

Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı. Artık Bu salgın döneminde yeterince omuzlarında yük taşıyan sağlık çalışanları kurum yöneticilerinin aldıkları haksız ve hukuksuz kararlar la daha çok yıpranmamalı. Tüm kamu kurumlarında  esnek çalışma modeline geçilmektedir ne hikmetse salgın döneminde ençok bulaşma riskine sahip sağlık çalışanları bu çalışma modelinde göz ardı edilmekte nöbet li çalışan sağlıkçı arkadaşlarımız nöbet izinlerini esnek çalışma gibi gösterilmekte salgın öncesi aldıkları mesai fazlası ücretleri ellerinden alınmaktadır. Tavandan ek ödeme denen garabet ücret iyileştirmesi dengesiz bir dağıtım  modelidir Pandemi servisinde çalışan bir hemşirenin lise yada üniversite mezunu olması hasta bakımında nasıl fark etmiyorsa verilen ücrette de fark etmemeli birisi az birisi çok çalışmıyor. Yada 112 istasyonun da Şoför olarak çalışan bir çalışanımız la Att de aynı mücadeleyi verirken ek ödeme yönetmeliğinden kaynaklı hiç pandemi farkı alamaması haksızlıklara sebep olmuyor mu.Hatta bu mücadelede statüsü Taşaron yada işçi olan  arkadaşlarımız da kahramanca mücadele ederken hiç ek ücret alamamaktadır geçtiğimiz günlerde çankırı devlet hastanesin çalışanımız Güzel insan Hasan ARSLAN Kadeşim 42 yaşında covit 19 la mücadelede kahramanca çalışırken salgına yakalandı ve hakkın rahmetine kavuştu ve de İşçiydi bizlere göre Covit mücadelesinin Çankırı da ki ilk şehitlerinden biri Hasan kardeşimizdir Rabbim rahmet eylesin mekanı cennet olsun….

Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz.

Ek Ödeme değil Tek Ödeme istiyoruz.

Onu da maaş zam olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür.

Bunun dışında;

3600 Ek gösterge sözü bir an önce hayata geçmemiştir.

Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır.

 

Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ebe hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir yanıt verilmemiştir.

Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir.

Yıprananın kim olduğunu gördüğümüz şu günlerde makul bir yıpranma payı isteğimiz bile görmezden gelinmiştir.

Kıymetli Basın Mensuplar ısağlık çalışanı arkadaşlarım

Salgının artığı bugünlerde Sağlık çalışanları yine fedakarca görevlerinin başındalar ama mutsuz ve umutsuzlar.

Kırgın, kızgın ve yorgunlar. Fedakarlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muameleye ile karşı karşıya kalıyorlar.

Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar.

Dünyanın çeşitli ülkeleri sağlık çalışanlarının bu süreçte ücretlerini arttırırken salgınla mücadelede destan yazan Türk sağlık çalışanlarına yapılanlar reva mıdır?

Daha geçtiğimiz günlerde insanlık onurundan nasiplenmemiş insan demekten arz ettğimiz şahsın  Ankara Şehir Hastanesinde çalışan hemşire kardeşimiz hakkında yaptığı paylaşım tazeliğini korurken birde sağlık bakanını etiketleme cüretinde bulunması sözün bittiği yerdir……. Ve kişi göz altına alınıp serbest bırakılmıştır.

Buradan o kişiyi lanetliyor ve inşallah hemşirelerin melek olduğunu yaşayarak görsün diyorum.

Bizim beklentimiz salgının seyrini arttırarak devam ettiği şu günlerde kahraman sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesidir.

 

Virüsle mücadele eden kahramanların başka sorunlarla boğuşmaları sona ermelidir.

Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı herhangi bir ayrıma gidilmemelidir.

Döner sermaye sorununa sosyal taraflarla görüşülerek makul bir düzeyde çözüm üretilmelidir.

Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi bir an önce hayata geçmelidir.

Özellikle şu hususu net ifade etmek istiyoruz sağlık kuruluşundaki Süresiz sözleşmelilereyani 4/b li , 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe ve hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. Hatta taşarondan kadroya geçen ve işçi statüsündeki çalışanlarımızda  bu mücadelede hak ettikleri pandemi farkını almalı ayrım da yapılmamalıdır .

Salgınla mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.

Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir.

Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.

Aile Hekimliğinde görev yapan çalışanlara mutlaka ilave bir ücret ödemesi yapılmalı ve unutulmuşlukları sonlandırılmalıdır.

Sağlık çalışanları için dile getirdiğimiz taleplerimizin tamamı karşılanmalı çalışanların herhangi bir ayrımcılığa uğramalarına müsaade etmelidirler.

 

Değerli Basın Mensupları;

Bugün burada yaptığımız basın açıklamasıyla sağlık çalışanlarının sorunlarını ve taleplerini tekrar gündeme getirerek çözüm istedik.

Kahraman sağlık çalışanlarının daha iyi şartlarda sağlık hizmeti sunması, daha iyi çalışma şartlarına ve imkanlarına kavuşması için söz söyledik.

Bugün baktığımızda hastanelerden aile hekimliklerine, sözleşmelilerden hizmetlilerimize, doktorumuzdan sağlık memuruna işçisinden bilgi işlemcisine her çalışanın ortak sorunları mevcut olduğu gibi, hayata geçmesi zaruri talepleri de vardır.

Gayretimiz ve mücadelemiz bunların gerçekleşmesi içindir. Gücümüzü sizlerden aldığımızın bilinciyle

Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı değişir.

Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez, çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer.

Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  Çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden tüm kahraman sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum.

Vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum;

Sağlık çalışanlarının yüklerinin hafifletilmesi için Covid-19 tedbirlerine yani maske-mesafe ve temizlik kuralına uyarak destek olun.”

Çankırı - 16:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.