reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.955.3360.583
reklam

REKTÖR ÇİFTÇİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİNİ ZİYARET ETTİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, üniversite bünyesinde bulunan akademik birim ziyaretlerine Sağlık Bilimleri Fakültesi ile başladı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Erdem ile birlikte fakülteye gelen Rektör Çiftçi, ilk olarak Dekan Prof. Dr. Özcan Özkan’dan fakülte ile ilgili brifing aldı.

Daha sonra akademisyenlerle bir toplantı gerçekleştiren Prof. Dr. Harun Çiftçi şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere ben geldiğim üniversitede Tıp Fakültesi Öğretim Üyesiydim ve bir süre de Sağlık Yüksekokulu’nda yöneticilik yaptım. Sizlerin bu ülke bu millet için ne kadar zor ve değerli bir iş yaptığınıza yakından şahidim. Dolayısıyla sizler geleceğe dönük yatırım noktasında sizler bizim odak noktamız olacaksınız.  Fakültemizde iyi yetişmiş bir akademik kadro ile çok iyi yapılmış işler var. Göreve başlayalı kısa bir süre oldu. Yoğun bir çalışma temposu içerisindeyiz. Fırsat bulduğumuz ilk anda da akademik birim ziyaretlerimize ilk sizlerle başladık. Gitmediğiniz, görmediğiniz yer sizin değildir anlayışıyla sizleri ziyarete geldik. Sizleri dinleyeceğiz. Taleplerinizi, önerilerinizi alacağız geleceğe dönük neler yapılabilirle ilgili karşılıklı düşüncelerimizi paylaşacağız.

Yeni YÖK anlayışında üniversitelerin belli odak noktaları, farkındalık yaratacak özellikleri ve ihtisaslaşma alanları oluşturması isteniyor.  Biz yönetici arkadaşlarımızda bu konuya ilişkin yaptığımız çalışma sonucunda aslında üniversitemiz birçok alanda ihtisaslaşma potansiyeli olduğunu gördük.  Nedir bunlar, mühendislik, temel bilimler, sosyal bilimler, sağlık,  alanları gibi dallar. Ama ben biraz daha sağlık alanında ilerlemeyi ve ihtisaslaşmayı arzuluyorum. Hep şöyle söylenir büyük şehirlere yakın olmanın dezavantajları vardır. Ama ben bu dezavantajı sağlık alanında yapacağımız çalışmalarla avantaja dönüştüreceğimize inanıyorum. Bizim çok gelişmiş bir Sağlık Bilimleri Fakültemiz var. Birçok üniversitede ayrı ayrı yüksekokul olacak bölümleri biz bir fakülte bünyesi içerisinde toplamayı başarmışız. Bu, geleceğe dönük planlarımız için güçlü yönümüz bizim. Bu gelişimi kesintisiz sürdürebilmemiz için bizim fiziki mekân ihtiyacımız var. Mevcut binamızın deprem riski var. Bu  fiziki mekan sorununu çözmek için alternatif çözümler için gece gündüz çalışıyoruz. Eylül ayına kadarda bu sorunu çözüp eğitime hazır olarak başlayacağız.

Pandemi dönemi herkesi etkilediği gibi şüphesiz ki bizi de etkiledi. Bu süreçte en çok çalışan ve yorulanda siz sağlıkçılar oldunuz. Sizin şahsınızda tüm sağlıkçılarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.  Bilimsel Araştırmalar konusunda bundan böyle sağlık projelerimize daha da yoğunlaşacağız ve destekleyeceğiz. Yani geleceğe yatırım yapacağız. Geleceğe yatırımın ilk önceliği de insana ve nesille yapılan yatırımdır.  Çalışma huzuru ve işe aidiyet duygusunu pekiştireceğiz. Gönüllere dokunacağız.  Öğrencilerimiz içinde bu böyle verdiğimiz teorik dersler hayata atılınca unutulur yâda değişir. Unutulmayacak olan onların gönlünde beyninde kalıcı insani ilişkiler izler bırakabilmek. Bunu da sizlerin eli ve diliyle yapacağız.  Bu nedenle yaşam boyu öğrenme sürecine katkı yapacağız. Ahiliğin merkezinden Yaranlığın merkezine geldik.  Ahiliği tarif ederken “Bir insan yetiştirme modeli ve kurumu”  olarak tarif ediyoruz.  Nereye geldik ahilik kültürünün bir parçası olan Yaranlık kültürünün yaşatıldığı bir merkeze yani Çankırı’ya.

Dolayısıyla hepsinin ortak noktası insan.  İnsanı odağa alma. İnsana yönelik projeler yapma. Bizde bunları sizlerin eliyle yapacağız.  Var olanı korumakta bir şeydir ama biz sürekli gelişime açık olacağız ve gelişim için çalışacağız. Biz buna kısaca  “daimi tekamül1 diyoruz. Hem akademik tecrübemizi artıracağız hem çıktılarımızı artıracağız. Çıktılarımızın en önemli merkezi akademik kadrolarımızın taleplerini yerine getirmek ve birbirimizi anlamak, ortak paydada ortak değerlerde buluşmak. Geldiğimde söylediğim ilk şey şuydu bizim yönetim anlayışımız ortak akıl ve ortak kararla birlikte yöneteceğiz.  Yani tabandaki öğrencilerimizden tutunda ara süreçteki en önemli görevi üstlenen sizlerin ve en üst noktada ki yöneticilerimiz bir araya gelerek ortak akılla sorunlara çözüm bulacağız. Yani başarıyı bir ekip ruhu içerisinde yakalayacağız.

Çankırı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi önemseniyor ve bir ağırlığı var. Ben devlet kurumları ve yetkilileri ile yaptığım görüşmede ülkenin hangi meselesinde ve hangi projesinde bir üniversiteye ihtiyaç varsa oraya hemen Çankırı Karatekin üniversitesini yazın diyorum. Bunu söylerken de ekibime, akademik ve idari kadroma güvenerek diyorum. Çünkü bizim bu potansiyel ve tecrübemiz var. Bizim için her birimimiz çok önemli ama başta da dediğim gibi biz Sağlık alanında biraz daha yoğunlaşacağız ve odak noktası hale getireceğiz. Türkiye’nin en gözde ve en çok öğrenci alan bölümlerinin bulunduğu fakültede fiziki gelişim tamamlanmış biz artık planlı nitelikli bir büyüme gerçekleştireceğiz ve buraya yatırımı önceleyeceğiz. “ dedi.

Rektör Çiftçi, Toplantının ardından, akademisyen ve yöneticilerle ayrı ayrı görüşerek talep, öneri ve şikayetlerini dinledi ve çözüm önerilerini sundu.

reklam

YORUM YAP