reklam
reklam
DOLAR31,5756% 0.67
EURO34,3381% 0.84
STERLIN40,1479% 0.99
FRANG35,7123% 0.54
ALTIN2.148,11% 2,24
BITCOIN2.132.1457.878
reklam

REKTÖR ÇİFTÇİ: “KATLETMEYECEKSİNİZ, ÖLDÜRMEYECEKSİNİZ, ZULMETMEYECEKSİNİZ”

Yayınlanma Tarihi : Google News
REKTÖR ÇİFTÇİ: “KATLETMEYECEKSİNİZ, ÖLDÜRMEYECEKSİNİZ, ZULMETMEYECEKSİNİZ”
reklam

      Rektör Çiftçi;  “Diyoruz ki; katletmeyeceksiniz, öldürmeyeceksiniz, zulmetmeyeceksiniz. Beş yüz yıl önce sizin atalarınızı kucaklayan aziz milletin hiçbir ferdine ihanet etmeyeceksiniz.”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Ostim Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin 183 Üniversitesinin Rektörlerinin ortak duruş sergilediği “Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı Bildirisi” basın açıklamasına katılarak bir konuşma yaptı.

Bölge üniversite rektörlerinin bizatihi, diğer rektörlerin çevrimiçi olarak katıldığı basın açıklamasında konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, ”Saygıdeğer Rektörlerim, Saygıdeğer Hazirun,

Bugün burada bir duruş sergiliyoruz. Tûr-i Sinâ`dan yankılanan ilahi sedada olduğu gibi bugün biz de akademik inisiyatifin zirvesinde haykırıyoruz.

Diyoruz ki; katletmeyeceksiniz, öldürmeyeceksiniz, zulmetmeyeceksiniz. Beş yüz yıl önce sizin atalarınızı kucaklayan aziz milletin hiçbir ferdine ihanet etmeyeceksiniz.  Şunu bilin ki, bizler Kudüs, Filistin, Mescid-i Aksa bağımsız oluncaya, özgür oluncaya kadar onların yayında olacağız. Orta Asya’da Uzak Doğu Asya’da, Avrupa’da, Kuzey Afrika’da, Yemen’de, Ortadoğu’da ve velhasıl dünyanın herhangi bir yerinde mazlumların umudu olmaya, zalimlere korku salmaya her zaman olduğu gibi devam edeceğiz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Rektör Çiftçi, TRT Haber‘e verdiği özel röportajda ise, akademik camia olarak yıllardır süre gelen bir zulme karşı bir duruş bir tavır ve direniş ortaya koyduklarını ifade etti.

Prof. Dr. Harun Çiftçi röportajda, “ Bizim sergilediğimiz tavır kesinlikle dinsel mezhepsel bir tavır değildir. Tamamen insanı yaşatma, adaleti sürdürme tavrıdır. Bu nedenle biz dünyanın her yerinde bütün coğrafyalarında haksızlığa uğrayan, ezilen tüm insanların mazlumların yanında olmak için buradayız. Filistin meselesi bir hak ihlali meselesidir. Burada İsrail’in yanlış ve haksız bir tutumu ve açık bir zulmü vardır. Bu kanayan yarayı tedavi etmenin yolu insan hakları çerçevesinde tarafların bir araya gelerek bir çözüm yolu bulunmasıdır.  Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Birleşmiş Milletler nezdinde yapılan girişimler inşallah bir çözüm yoluna ulaşacaktır. Şunu da ifade edeceğiz sürekli Filistin halkı asla yalnız değildir. Bu haksız zulüm bitene kadar Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırmaya deva edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Rektörlerin bireysel konuşmalarının ardından, Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak üç dilde hazırlanan ortak bildiriyi, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli Türkçe, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk İngilizce, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ise Arapça olarak okudu.

Bildiride, İsrail`in, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalarına, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılarına bir yenisini daha eklediği, bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dahil, çok sayıda masum sivili öldürdüğü, yaraladığı ve evsiz bıraktığı vurgulandı. İsrail`in insan haklarını umursamadığı, dünya toplumunun gözü önünde sistematik bir soykırım yoluyla bebek, çocuk, kadın ve yaşlı gözetmeden sivilleri öldürmeye, evlerini ve topraklarını gasp etmeye, tarım alanlarını yok etmeye devam ettiği aktarılan bildiride, şunlar kaydedildi: “Aralıksız devam eden kanlı saldırılar sebebiyle üniversite rektörleri olarak uluslararası topluma sesleniyoruz, Birleşmiş Milletlerin uluslararası insan hakları hukuku ilkeleri çerçevesinde saldırılar, yıkım ve tahliyeler durdurulmalı, onurlu yaşama haklarını garanti altına alan egemen bir devlet kurmaları için Filistin toplumuna gerekli destek gecikmeksizin verilmelidir.”

Bildiride, uluslararası yargı organlarının, 1967`den bu yana, İsrail askeri güçlerinin işgali altındaki Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduklarına dair kararları bulunduğu kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi: “Bu kararlar, İsrail`in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmaktadır. Bu doğrultuda, uluslararası insan hakları yargı kurumlarını, İsrail`in hukuk ve insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı net bir tavır takınarak görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz. Sorumluların yargılanmasını ve Filistin halkının zararlarının tazmin edilmesini de talep ediyoruz. Bu bildiride imzası olan bizler, Filistinlilerin en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması hususunda verdiği mücadeleye saygıyla destek verdiğimizi ve daima yanlarında olacağımızı beyan ediyoruz. Ayrıca, akan kanın durması ve Filistinlilere yapılan saldırıların sonlandırılması için arabuluculuk dahil her türlü insani görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu uluslararası kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

reklam

YORUM YAP