reklam
reklam
DOLAR32,1873% 0.16
EURO35,0296% 0.16
STERLIN41,1428% 0.25
FRANG35,3512% 0.5
ALTIN2.426,50% -0,12
BITCOIN68.665,010.302
reklam

REKTÖR ÇİFTÇİ: “DÂRÜL HADİS İSLAM ARAŞTIRMALARI MERKEZİ BİZİM MANEVİ SIĞINAĞIMIZ”

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Güzel, Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Burhan Conkor, Dârül Hadis İslam Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. M. Ali Asar ve İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyelerini kabul etti.

Ziyarette akademisyenler, devam eden uzaktan eğitim dersleri ile Dârül Hadis İslam Araştırmaları Merkezi ve öğrencilerle ilgili Rektör Çiftçi’yi bilgilendirdiler.

Rektör Çiftçi yaptığı değerlendirmede, “Bilindiği üzere Cemaleddin Ferruh Dârül Hadis’i (Taşmescid) Selçuklular Döneminden kalma Anadolu’nun ilk hadis okuludur. Cemaleddin Ferruh Şifahanesi ve Darül Hadisi olarak birbirine bitişik inşa edilen bu iki yapı, İslam kültürü ve İslami Anadolu Mimarisi bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu eser Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile Üniversitemize tahsis edilmiş ve Dârül Hadis İslam Araştırmaları Merkezi ve Şifahanesi olarak hizmete açılmıştır.  Bu mekanın önemi ve manevi değeri Çankırı ve Türk İslam Tarihi için paha biçilemezdir. Burası bizim manevi sığınağımızdır. İnşallah pandemi dönemi sona erdiğinde bu mekanı aslına uygun şekilde öğrencilerimizin içinde öğrenim gördüğü manevi bir eğitim merkezi haline getireceğiz. İslami İlimler Fakültesi öğrencilerimiz bu manevi havayı soluyarak eğitimlerine devam edecekler.“ dedi.

reklam

YORUM YAP