reklam
reklam
DOLAR32,2405% 0.18
EURO34,9914% 0.41
STERLIN41,1161% 0.58
FRANG35,2882% 0.28
ALTIN2.419,51% 0,40
BITCOIN68.623,710.888
reklam

REKTÖR ÇİFTÇİ ÇANKIRI’DA GÖREV YAPAN REHBER ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
REKTÖR ÇİFTÇİ ÇANKIRI’DA GÖREV YAPAN REHBER ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi üniversite tercih süreçlerinde üniversite adaylarına danışmanlık hizmeti sunan rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar ile bir araya geldi.

Çankırı’da bulunan ortaöğretim kurumlarında görevli öğretmen ve danışmanlar aracılığı ile aday öğrencilere hem Üniversitemizi tanıtmak hem de yerel öğrenci sayısını arttırmak amacı ile gerçekleştirilen etkinliğe Prof. Dr. Harun Çiftçi’nin yanı sıra,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Genel Sekreter Vekili Sadık Yılmaz, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Murat Yıldırım, Öğrenci İşleri Daire Başkanı İsmail Kabalakoğlu, Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Çelebi Çağlayan ve öğretmenler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, bir şehir üniversitesi olmaları nedeniyle göreve başladıkları andan itibaren ortak akıl ve birlikte yönetişim felsefesi temelinde hareket ettiklerini ifade etti. Şehrin tüm dinamikleri ile sürekli iletişim ve istişare halinde olduklarını belirten Çiftçi, tüm paydaşlarla ortak çalışmalar gerçekleştirmek için işbirliğinde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Rektör Çiftçi konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Şehir dinamiklerimiz ile yaptığımız her toplantı sonrasında anladık ki, Çankırı geleceği olan bir şehir. Çankırı İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinin bağlantı noktasında bulunan çok önemli bir coğrafi konuma sahip. Bunun yanı sıra köklü geçmişi ile de Anadolu Medeniyetinin kadim şehirlerinden birisi. Yani medeniyetimizin temel unsurları olan paylaşmak, adalet, yardımseverlik, komşusunun haliyle halleşme gibi tüm güzel vasıfları bünyesinde yaşatan bir şehir.  Bu nedenle ben Çankırı’ya yolu düşen, burada görev yapan herkesi şanslı olarak görüyorum. Kendimi de bu şanslı kişilerden sayıyorum.

Üniversitemiz, 2007 yılında kurulan bir üniversite ve eş zamanlı kurulan diğer üniversitelerden farklı olarak, fakülte bazlı büyümeyi tercih etmiş bir üniversite. Mevcut 10 fakültemizde bugün istihdam olanakları iyi olan birçok önemli bölüme sahibiz.  Fakülte bazlı büyümenin avantajı, üniversite kültürünün oluşturulması ve bu yapının sürdürülebilir olmasıdır.  Biz göreve geldiğimizde bu üniversite kültürünün oluşmuş olduğunu gördük. Bunda emeği geçen geçmiş yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Tüm yeni başlayan yöneticilerin söylediği bir şey vardır. Enkaz devraldık. Biz böyle bir şey söylemiyoruz. Çünkü Çankırı’da böyle bir şey yok.

Bugün uluslararası öğrencilerimizle birlikte 17.000 civarında bir öğrencimiz var ve şehir nüfusuna oranladığımızda gayet iyi bir yerdeyiz öğrenci sayısı olarak. Biz, hem şehir hem de üniversite olarak Yükseköğretim Kurumu’nun amaç ve müfredatı, kanunlar ve mevzuatlar çerçevesinde öğrencilerimizi rahat ettirebilmek; iyi bir eğitim imkanı sunabilmek için gece gündüz durmadan çalışıyoruz. Eksiklerimizi görmek, tespit edip çözmek için sürekli sahada ve diğer dinamiklerle iletişim halindeyiz. Bu toplantı da, bu amaçla düzenlenmiş bir toplantıdır. Bizler eğitimciler olarak yeni bir nesil inşa ederken büyük bir sorumluluk üstleniyoruz.  Gençlerimizin tüm hayatlarını etkileyecek bir kararı verme aşamasında kendilerine danışmanlık yapan rehber öğretmenlerimizin varlığını ve emeklerini çok önemsiyorum. Bugün bir ilki gerçekleştirdik ama bundan sonra daha sık bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Sizlerin fikirleri eleştirileri bizim için çok önemli.

Büyüme tek taraflı olacak bir şey değil. Büyüme şehir, üniversite birlikteliğiyle olursa bir sinerji yakalayabiliyor ve daha sağlıklı ve doğru bir şekilde gerçekleşebiliyor. Aksi takdirde birbirine rakip bileşenlerden oluşan bir yapı ortaya çıkıyor.  Biz birlikte büyümeyi tercih ediyoruz. Sağ olsunlar şehir dinamiklerimiz de bizlere karşı bu konuda son derece duyarlı ve yaklaşımları çok iyi.  Tercih dönemindeyiz. Tercihlerde en önemli unsur elbette ki kişinin kendi tercihidir.  Bunun dışında aile, toplum ve diğer unsurlar da istihdam ve gelecek kaygısı nedeni ile değişik tercihlerde bulunulması yönünde görüşlerini belirtebiliyorlar. Burada işte sizin öğrenci merkezli profesyonel danışmanlığınız devreye giriyor ve doğru tercih noktasında etkili oluyor. Biz yeni vizyon anlayışımızla bize gelen öğrencinin başladığı ile bitirdiği nokta arasındaki gelişimi ölçmeyi hedefliyoruz ve kalite yönetim anlayışımızla kendi gelişimimize de yön vermek istiyoruz.  Sizlerin yaptığı işi ve emeği de bu noktada çok önemsiyor ve bundan sonra da bu gelişim sürecinde sizlerle sürekli iletişim halinde olmak istiyor ve katılımınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum”.

Rektör Çiftçi’nin konuşmasının ardından rehber öğretmenler de yaptıkları değerlendirmelerde, ilk defa düzenlenen bu toplantıdan son derece memnun olduklarını; Çankırı Karatekin Üniversitesi’ni yakından tanıma fırsatı bulduklarını; tercih sürecinde öğrencilerine Çankırı Karatekin Üniversitesi’ni böylelikle daha iyi anlatabileceklerini ve yönlendirebileceklerini ifade ettiler.

reklam

YORUM YAP