Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

“RAMAZANDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLÜ TUTMA” ÖNERİLERİ

Sağlıklı beslenme her dönemde yaşantımızda yer tutmaktadır. Fakat bu dönemde bizim için daha fazla önem taşıyor. Bilindiği üzere Ramazan ayında beslenmemiz belirli vakitler ile sınırlı tutulmaktadır. Bu zaman aralığında tükettiğimiz besinlerin kalitesi önem arz ediyor. Unutmayın ki hastalıklar bağışıklığın zayıfladığı durumlarda daha tehlikeli hale gelmektedir. Peki bu dönemde bağışıklığımızı güçlendirmek için hangi noktalarda dikkatli olmalıyız? […]
Çankırı - 8 Mayıs 2020 13:21 A A

Sağlıklı beslenme her dönemde yaşantımızda yer tutmaktadır. Fakat bu dönemde bizim için daha fazla önem taşıyor. Bilindiği üzere Ramazan ayında beslenmemiz belirli vakitler ile sınırlı tutulmaktadır. Bu zaman aralığında tükettiğimiz besinlerin kalitesi önem arz ediyor. Unutmayın ki hastalıklar bağışıklığın zayıfladığı durumlarda daha tehlikeli hale gelmektedir. Peki bu dönemde bağışıklığımızı güçlendirmek için hangi noktalarda dikkatli olmalıyız?

DENGELİ VE DÜZENLİ BESLENME

Sahur ve iftarı eksiksiz bir şekilde yapmak burada önem arz ediyor. ‘Bu günde sahur yapmayım’ gibi söylemler dengemizi bozan ve bağışıklığımızı etkileyen en önemli etkenlerin başında yer alıyor. Bunun yanı sıra normal zamanlarımızda yeterli ve dengeli besleniyorsak bizim enfeksiyon durumlarındaki bağışıklığımızın güçlü demektir.

DEPOLARIMIZ NE DURUMDA?

Bizim için önemli olan bir diğer durum vitamin ve mineral depolarımızın ne durumda olduğudur. İyi beslenmiş bireylerde kısa süreli enfeksiyonlarda besin ögeleri depoları etkilenmez. Uzun süreli enfeksiyon durumlarında beslenme durumu ve buna bağlı depolarda değişim gösterir. Bu nedenle Vitamin ve Mineral depolarımız düzenli takip altında olmalıdır. Fakat şunu unutmayınız ki gereksinimden fazla tükettiğiniz vitamin ve mineraller ya vücuttan atılmaktadır ya da toksik etki göstererek vücut için zararlı hale gelmektedir. Bunun yerine doktorunuzun kontrolünde takviye alımı sağlanmalıdır. Peki, depolarımız için hangi vitaminler ve mineraller önem taşıyor?

D vitamini: D vitaminin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri artık kanıtlanmıştır. Peki, hangi besinler D vitamini bakımından zengin? Yumurta, yağlı balıklar ve karaciğer önemli D vitamini kaynaklarıdır. Ancak D vitamini gereksinimi besinlerle yeterli düzeyde karşılanamaz, doktor takibiyle takviye alınması gerekebilir.

A vitamini: Hastalıklara karşı direnci arttırır. A vitamini kaynakları havuç, ıspanak, kabak, domates, lahana, karnabahar, kavun, kayısı, süt, tereyağı, peynir, yumurta vb.

Demir ve Çinko: Bağışıklık sistemini hücreleri için önemli minerallerdir. Demiri kırmızı et, tavuk eti, balık, yumurta, siyah üzüm, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, tahin, kuru meyveler, kurubaklagillerden sağlayabiliriz. Çinkoyu ise kırmızı et, balık, kabak çekirdeği, tahıllar, ceviz, badem, yumurta, süt ürünleri gibi kaynaklardan sağlayabilirsiniz. Çinko ve demir eksikliğinde bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar gözleniyor!!!

HANGİ BESİNLERİN TÜKETİMİ ARTTIRILMALI?

C vitamini: Enfeksiyon durumlarında vücut C vitamini düzeyi düşmektedir. Özellikle sigara içen kişiler sigara içmeyen kişilere oranla 2 kat daha fazla C vitamini alması gerekmektedir. C grubu vitaminler düzenli olarak, günlük alınması gereken vitamin grupları içerindedir. Sizin fazla aldığınız C vitamini depolanmaz, fazlası vücuttan atılır. C vitamini kaynakları Turunçgiller(portakal, greyfurt, mandalina),çilek, kivi, domates, karnabahar, brokoli, patates, yeşil yapraklı sebzelerdir, kuşburnu, maydonoz, asma yaprağı. Bu dönemde kahve ve çay yerine kuşburnu çayı tercih edebilirsiniz. Günlük 1 portakal ve 1 limon tüketimine ilaveten yeşillik tüketiminin arttırılması günlük C vitamini ihtiyacı için yeterli olacaktır.

OMEGA-3: Omega-3 iltihabi hastalıkların belirtilerini azaltıyor. Özellikle balık ve deniz ürünleri omega-3 kaynağıdır, haftada 2-3 porsiyon tüketilmelisi gerekmektedir.

Prebiyotikler ve Probiyotikler: Sağlıklı bağırsak güçlü bağışıklık demektir!! Sinirim sistemimizin florası savunma sistemini oluşturur. Bu dönemde bağırsak mikrobiyotamızı koruyucu besinlere sık yer vermemiz gerekmektedir. Doğal Probiyetik kaynaklarına tarhana, kefir, yoğurt örnek verilebilir. Probiyotik alımını sağlayan kişilerinsoğan, sarımsak, yer elması, muz olmak üzere sebzeler, tam tahıl ürünleri, kuru baklagillerdir gibi prebiyotik kaynaklarının tüketimine de özen göstermelidir.

Bunlara ek olarak bu dönemde özellikle işlenmemiş gıda tüketimine ve bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. Sağlıklı beslenmeye ek olarak, fiziksel olarak aktif olmak, stresi azaltmak ve yeterli uyku almak da normal bağışıklık işleyişini desteklemeye yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz..

Çankırı - 13:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.