Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

RAMAZAN AYINDA DENETİMLER ARTIRILDI

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol görevlilerince Ramazan ayı münasebetiyle gıda güvenilirliğinin sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla denetimler aksatılmadan devam ediyor. Ramazan ayı öncesi başlayan yoğun denetimlerde ilimizde yer alan yaklaşık 1360 gıda işletmesi sürekli inceleniyor. 1 Nisan 2022 itibariyle öncelikli olarak riske dayalı denetim sıklığı temel alınarak gıda işletmeleri denetlendi ve […]
Çankırı - 6 Nisan 2022 23:09 A A

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol görevlilerince Ramazan ayı münasebetiyle gıda güvenilirliğinin sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla denetimler aksatılmadan devam ediyor. Ramazan ayı öncesi başlayan yoğun denetimlerde ilimizde yer alan yaklaşık 1360 gıda işletmesi sürekli inceleniyor.

1 Nisan 2022 itibariyle öncelikli olarak riske dayalı denetim sıklığı temel alınarak gıda işletmeleri denetlendi ve asgari teknik hijyenik şartlarının kontrolü yapılarak Ramazan öncesi eksikliklerinin giderilmesi yönünde gerekli uyarılar yapıldı.

Yapılan denetimlerde; satışa sunulan ürünler ve bu ürünlerin tezgâh, depolama ve muhafaza şartlarının; ürünlerin etiket ve son kullanma tarihlerinin kontrolleri yapıldı. Ayrıca gıda işletmelerinde gerekli hijyen tedbirlerinin alınması yönünde bilgilendirmeler yapıldı, işletme çalışanlarının hijyen eğitim sertifikalarının kontrol edilerek yeni alınacak personellerde bu belgelerinin bulunmasının sağlanmasının önemi anlatıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün;  5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki sağlığı Gıda ve Yem Kanunu gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketicinin sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlık olarak öncelikli sorumluluklarından biri olduğunu; İl Müdürlüğü olarak içinde bulunduğumuz Ramazan ayı boyunca tüketimi yoğun olan ekmek ve ekmek çeşitleri unlu mamuller, pastacılık ürünleri, et ürünleri işleyen üretim yerleri ve satış yerleri başta olmak üzere bu konudaki denetimlere devam edileceğini ifade ederek tüketici bilincinin giderek arttığı İlimizde Alo Gıda 174 hattına gelen ihbar ve şikâyetler ile halkımızın denetimlere katkı sağladığını belirterek tüm İslam âleminin ve vatandaşlarımızın Ramazan ayını kutladı.

Çankırı - 23:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.