reklam
reklam
DOLAR32,2703% 0.06
EURO35,0322% -0.06
STERLIN41,1770% -0.01
FRANG35,3836% 0.1
ALTIN2.443,45% -0,14
BITCOIN68.449,99-1.477
reklam

RAMAZAN AYI NEDENİYLE GIDA DENETİMLERİ DAHA DA YOĞUNLAŞTI

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Bilindiği  üzere,  gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketicinin sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sorumluğundadır. Dünyada ve ülkemizde devam eden Covid-19 pandemisi sürecinde Bakanlıkca artırılan önlemler özellikle Ramazan ayının da gelmesiyle birlikte, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlilerince gıda güvenilirliğinin sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla sıklaştırılarak Ramazan boyunca da aksatılmadan devam ettirilecektir.

Bu kapsamda:.

  • Denetimler Ramazan ayında tüketimi artan fırıncılık ürünleri, unlu mamuller ve şekerleme başta olmak üzere et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri üreten, depolayan ve satışını yapan işletmelere ağırlık verilecektir.
  • Gıda işletmelerinde gerekli hijyen tedbirlerinin alınması yönünde bilgilendirmeler yapılacaktır.
  • Ramazan paketi adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlere yönelik denetimler yapılarak paket içeriğinde bulunan gıdaların son tüketim tarihi ile etiket bilgileri kontrol edilecektir.
  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, tüketici bilincinin giderek arttığı İlimizde Alo Gıda 174 hattına gelen ihbar ve şikâyetler ile halkımızın denetimlere katkı sağladığını ifade ederek denetimlerde uygunsuzluk tespit edilen işletmelere yasal işlem uygulanacağını söyledi.
reklam

YORUM YAP