16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

PROF.DR. İLHAMİ ÇELİK: “KORONADAN KORKUYLA DEĞİL TEDBİRLE KURTULURUZ.”

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamasında “Korona korku sendromu oluştu. Şu anda toplumumuzu en çok tehdit eden bu korkuyu yenmemiz lazım. Bir maçı asla korku ve panikle kazanamazsınız. Bunun için sakin ve tedbirli olmalıyız, panik halinden kurtulmalıyız” dedi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami […]
Genel - 4 Nisan 2020 08:35 A A

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamasında “Korona korku sendromu oluştu. Şu anda toplumumuzu en çok tehdit eden bu korkuyu yenmemiz lazım. Bir maçı asla korku ve panikle kazanamazsınız. Bunun için sakin ve tedbirli olmalıyız, panik halinden kurtulmalıyız” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik yaptığı açıklamada, evde kalınması çağrısında bulunarak gerekli olmadıkça dışarı çıkılmaması tavsiyesinde bulundu. Bu virüsün veba ve tüberküloz gibi algılanmaması ve insanların birbirine vebalı gibi davranmaması gerektiğine dikkat çeken Çelik, virüsün ömür boyu insan vücudunda kalmayacağını söyledi.

Çelik, koronavirüse yakalanan insanların yüzde 95 iyileştiğini vurgulayarak, “Yüzde 5 de yaşlı vatandaşlarımızda can kayıpları görüyoruz. Bu çok üzücü bir şey. Bizim yapmaya çalıştığımız şey yaşlıların hayata tutunmasını sağlamak. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Koronavirüse yakalanıp damgalanma korkusu yaşayan insanların varlığına dikkati çeken Çelik, “İki tip vatandaş var. Birincisi ‘Ben test yaptırmak için geldim’ diyen var. Bu test sadece o anı gösterir. Yarın, bu virüsü almayacağınız anlamına gelmez. Bu adli sicil kaydı gibi bir şey değil. Sizin siciliniz temiz diye ortaya çıkamazsınız çünkü virüsün ne zaman bulaşacağını bilemezsiniz. İkincisi ‘test yaptırmaktan kaçınanlarda’ damgalanma korkusu var. Bu da yanlış bir şey. Birbirimize bulaşıcı hastalığımız var gibi davranmamamız lazım” diye konuştu.

Genel - 08:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.