Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

POLİSİN YAZDIĞI KORONAVİRÜS CEZASINI MAHKEME İPTAL ETTİ

Adana’da koronavirüs yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin ceza yazdığı vatandaş mahkeme kanalıyla cezaya itiraz etti. Davaya bakan Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği cezanın iptaline karar verdi. Koronavirüs salgını nedeniyle belirli yer ve zamanlarda ilan edilen sokağa çıkma yasağı, sosyal mesafe kuralı ve maske takma zorunluluğu gibi kısıtlamalara uymayan vatandaşlarımıza uygulanan para cezasına Adana’da bir vatandaş […]
Çankırı - 5 Temmuz 2020 13:03 A A

Adana’da koronavirüs yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin ceza yazdığı vatandaş mahkeme kanalıyla cezaya itiraz etti. Davaya bakan Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği cezanın iptaline karar verdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle belirli yer ve zamanlarda ilan edilen sokağa çıkma yasağı, sosyal mesafe kuralı ve maske takma zorunluluğu gibi kısıtlamalara uymayan vatandaşlarımıza uygulanan para cezasına Adana’da bir vatandaş itiraz etti. Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne bir dilekçe ile başvurarak cezaya itiraz eden vatandaşın itirazı mahkemece haklı bulundu ve ceza iptal edildi.

Mahkeme, “salgın dolayısıyla sokağa çıkma yasağı, 56 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı, sosyal mesafe uygulaması ve maske takma zorunluluğu gibi kısıtlamaları ihlal eden vatandaşlara polis tarafından yazılan cezaların “GEÇERSİZ” olduğuna” ve “idari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceğine, polisin sadece ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabileceğine” karar verdi.

Davayı açan vatandaşın avukatı “karar emsal niteliğinde olacaktır. Sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında, kolluk kuvvetlerinin keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkemenin bu kararı salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur” dedi.

Eğer Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı emsal kabul edilirse, bugüne kadar polisin Koronavirüs tedbirleri kapsamında yazdığı 1 milyar lirayı aşan cezaların, iptal edilmesi gündeme gelebilir.

Çankırı - 13:03 A A
BENZER HABERLER