reklam
reklam
DOLAR 31,0077 % 0.31
EURO 33,5757 % 0.37
STERLIN 39,1698 % 0.31
FRANG 35,2390 % 0.45
ALTIN 2.018,34 % 0,31
BITCOIN 1.606.553 -0.748
reklam

ÖZEL KARATEKİN HASTANESİ LABORATUVAR TEKNOLOJİSİNDE SON NOKTAYA ULAŞTI

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÖZEL KARATEKİN HASTANESİ LABORATUVAR TEKNOLOJİSİNDE SON NOKTAYA ULAŞTI
reklam

Özel sağlık hizmetleri alanında ilimizin öncü kurumu Çankırı Özel Karatekin Hastanesi medikal teknoloji alt yapısını geliştirmeye devam ediyor. Hastane bu kapsamda, laboratuvar teknolojilerinde son nokta olarak görülen tahlil cihazlarını envanterine ekledi.

Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan laboratuvar donanım sistemleri Roche Cobas 6000 Analizör Serisi’ni Çankırı’ya getirdiklerini belirten Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Tetkik Hizmetleri Birim Müdürü Hacı Hüseyin Öztürk, ‘‘Biyokimya ve hormon tahlilleri için bu sistemleri tercih ettik. Bu cihaz sistemlerinin en büyük avantajı hızlı işlem yaparken yüksek bir isabet oranı yakalamasıdır. Bu sistemler ile 220 farklı parametrede analiz yapılabiliyor. Analiz ettiği tüm tahlillerin yüzde 93’ünü 18 dakikanın altında tamamlıyor. Bu hız başta acil hastaları olmak üzere tüm hasta grupları için çok önemli bir avantaj olacak’’ diye konuştu.

Cihaz sistemlerinin, tahlil numunelerinin güvenliği ve işlenme hızları açılarından son derece yüksek performanslar verdiğini açıklayan Öztürk, ‘‘Bu sistemler üç bileşenden oluşuyor. Cobas 6000 ana ünite konumunda. Tek yüklemede yüz elli numuneyi diğer cihazlara gönderiyor. Saatte altı yüz yüklemeye kadar performans alınabiliyor. Orta bölümdeki C501 ünitesi; klinik kimya, iyon-seçici elektrot (ISE), homojen immünokimya testleri yapıyor. Saatteki kapasitesi altı yüz numune. Otomatik serum indeksi değerlendirmesi, pıhtı ve sıvı seviyesi saptama ve temassız ultrasonik karıştırma özellikleriyle numune bütünlüğünü ve hacmini güvenli şekilde analiz ediyor. Son ünite ise Cobas 601 modülü. Bu ünitede numuneler arası bulaşıyı engellemek için tek kullanımlı uçlar ve test kapları kullanılıyor. Anemi, kemik, kardiyak ve tümör belirteçleri, kritik bakım, fertilite/hormonlar, maternal bakım ve bulaşıcı hastalıklar dahil olmak üzere çok çeşitli analizlere yönelik olarak çalışıyor.’’ dedi.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi laboratuvarının geçtiğimiz aylarda açıklanan LabPT Kalite Kontrol Programı analizlerinde de çok yüksek bir standart yakalandığını açıklayan Öztürk, bu cihaz sistemleri ile hem teknolojik alanda son noktaya geldiklerini hem de elde edilen başarının korunacağını söyledi.

Hastaneden yapılan açıklamada; laboratuvarın artık ‘‘Referans laboratuvar’’ olarak görüldüğü, değişim ve gelişimin süreceği mesajı verilerek, Çankırı’ya kazandırılan cihazlar için hayırlı olsun temennisinde bulunuldu.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.