Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

OTOYOLLARDA HIZ SINIRI DEĞİŞİYOR DARISI BÖLÜNMÜŞ YOLLARA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, otoyol ve otobanlarda halen saatte 120 km. olan hız sınırının 1 Temmuz itibarı ile artırılacağını söyledi. Soylu’nun açıklamalarına göre İzmir otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Ankara Niğde otoyolunda hız limiti saatte 140 km’ye, diğer Anadolu otoyollarında ise hız limiti 130 km’ye çıkarılıyor. TGRT Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada bölünmüş […]
Genel - 6 Mayıs 2022 00:32 A A

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, otoyol ve otobanlarda halen saatte 120 km. olan hız sınırının 1 Temmuz itibarı ile artırılacağını söyledi. Soylu’nun açıklamalarına göre İzmir otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Ankara Niğde otoyolunda hız limiti saatte 140 km’ye, diğer Anadolu otoyollarında ise hız limiti 130 km’ye çıkarılıyor.

TGRT Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada bölünmüş yollarla ilgili bir hız artırımının şimdilik söz konusu olmadığını da sözlerine ekleyen Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ile görüştük. Hız limitlerini biraz daha artırıyoruz. Şu anda otobanlar ve otoyollarda hız limiti 132 kilometre. Şu anda Kuzey Marmara otoyolunda çalışıyoruz. Bunu 1 Temmuz’a yetiştirme gayreti içerisindeyiz. 120 kilometre hız sınırını, 140 kilometreye çıkaracağız. Yani 20 kilometre opsiyonumuzun tamamını orada kullanacağız. Ceza sınırı da 154 kilometre. Eğer bunu becerebilir de ortalama sürat yapabilirsek… Çünkü bazı otoyollarda, otobanlarda ortalama hız var. Biz oradaki ortalama hıza bakıyoruz. Giriş ve çıkış 154 kilometre hız yapabilecekler ama bu 154 kilometre hız yapsınlar demek değil. Kuzey Marmara otobanı, İstanbul-İzmir otoyolu ve Ankara-Niğde otoyolu. Bu üçünün standartları bunu kaldıracak seviyede. Daha yükseğini de kaldırabilir ama tedbirli ve temkinli olabilmemiz açısından bunu ifade ediyoruz.
İkincisi, Şanlıurfa’dan başlayıp Edirne’ye kadar giden Anadolu Otoyolu var Ankara’dan geçen. Bu yolda aradaki Ankara-Niğde istikameti hariç hepsinde 10 kilometre daha hız limitini artırıyor, 133 kilometreye çıkarıyor, idari yaptırım sınırını da 143 kilometreye çıkarıyoruz. Buna ait bir çalışma ortaya koyacağız 1 Temmuz’dan itibaren. Karayolları bazı yerlerde ‘burada şu hıza düşmeniz uygundur’ diye işaretleme yapacak. Bölünmüş yollarda bu uygulama yok.”
Genel - 00:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.