Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

OTİZMİN FARKINDAYIZ ONLARIN YANINDAYIZ

Bireylerin, var olan yeterliklerinin en üst düzeyde geliştirilerek sosyal yaşama etkin katılımının artırılmasının temel yolu eğitimdir. Özel eğitime ihtiyacı olan tüm bireylerde olduğu gibi Otizmli çocukların da bağımsız yaşayabilmeleri, davranış problemlerinin azaltılarak gereksinimleri olan becerileri kazanabilmeleri doğru yöntemlere dayanan eğitimle sağlanabilmektedir. Günümüzde otizmin tedavisi tam anlamı ile gerçekleşememiştir. Sevgi, saygı, sabır ve anlayışla yoğrulan, eğitimle […]
Çankırı - 2 Nisan 2021 19:00 A A

Bireylerin, var olan yeterliklerinin en üst düzeyde geliştirilerek sosyal yaşama etkin katılımının artırılmasının temel yolu eğitimdir. Özel eğitime ihtiyacı olan tüm bireylerde olduğu gibi Otizmli çocukların da bağımsız yaşayabilmeleri, davranış problemlerinin azaltılarak gereksinimleri olan becerileri kazanabilmeleri doğru yöntemlere dayanan eğitimle sağlanabilmektedir. Günümüzde otizmin tedavisi tam anlamı ile gerçekleşememiştir. Sevgi, saygı, sabır ve anlayışla yoğrulan, eğitimle desteklenen bir yaklaşım en değerli ve etkili tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

Otizmli bireylerin, tanı aldıkları ilk andan itibaren destek eğitim programlarına alınarak gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir. Bireyin örgün eğitime dâhil olduktan sonra da düzeyine ve tanısına uygun destek eğitim programlarına katılması, gelişiminin en üst düzeyde desteklenmesini sağlayacaktır. İlimizde özel eğitim gerektiren çocukların eğitim gereksinimleri, özel eğitim okullarımızda ve örgün eğitim kurumlarımızın bünyesindeki özel eğitim sınıflarında ve diğer sınıflarda kaynaştırma yöntemiyle karşılanmaktadır.

“Eğitim her engeli aşar” ilkesi ile çıktığımız bu yolda engelli bireyleri de toplumun bir parçası olarak görerek, onların da eğitime erişim hakkının her şeyden öte insani bir sorumluluk olduğu düşüncesi ile çalışmalarımız devam etmektedir.

Çankırı - 19:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.