Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

ORTODONTİ İLE ÖZGÜRCE GÜLÜMSE

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Ortodonti Uzm. Dr. Emir Bahman ŞAHBAZ ; “Ortodonti, dişlerin çene kemikleri üzerinde hem estetik olarak hem de görevlerini yapacak biçimde yerleştirilmesini konu alan diş hekimliği dalıdır. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığını korumak, dişlerin olması gereken şekilde sıralanmasını sağlamak, dişlere estetik ve işlevsel fonksiyonlarını kazandırmak için yapılan bir dizi tedaviyi kapsamaktadır. […]
Çankırı - 18 Aralık 2020 19:50 A A

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Ortodonti Uzm. Dr. Emir Bahman ŞAHBAZ ;
“Ortodonti, dişlerin çene kemikleri üzerinde hem estetik olarak hem de görevlerini yapacak biçimde yerleştirilmesini konu alan diş hekimliği dalıdır.
Aynı zamanda ağız ve diş sağlığını korumak, dişlerin olması gereken şekilde sıralanmasını sağlamak, dişlere estetik ve işlevsel fonksiyonlarını kazandırmak için yapılan bir dizi tedaviyi kapsamaktadır.
Ortodonti uzmanları, genel diş hekimliği uygulamalarının yanında diş ve çene yapılarını ilgilendiren her türlü problemi çözüme kavuşturan hekimlerdir.
Ortodontik tedavi yalnızca estetik kaygısı taşımayıp, ileride karşılaşılması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin önlenmesi, çiğneme işlevselliğinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan bireylerin bu problemini gidermesini amaçlar.” diyerek ortodontiyi tanımladı.

“Dişlerdeki ;
*Çapraşıklık,
*Eksiklik,
*Kapanış problemleri,
*İleri ve geri çene durumları,
*Çene darlığı,
*Çene travmaları ve çene kisti problemleri,
*Diş fazlalığı veya gömülü diş problemleri,
*20 yaş dişlerinin yarattığı sıkıntılar da, ortodonti uzmanı tarafından tedavi edilir.” diyerek, ortodonti tedavisinin süresine ve içeriğine değindi;

“Ortodontik tedavilerin süresi bireyden bireye ve yapılacak tedavinin şekline göre değişmektedir. Tedavi süresinin azalması veya uzaması tedavi gören bireye de bağlıdır. Tedavi süresince dişlerin ve diş etlerinin sağlığının korunması, yenmemesi gereken yiyeceklerden uzak durulması, tedavide uygulanan apareylerin doğru ve düzgün kullanılması tedavi süresini etkileyen faktörlerdendir.

Diş teli ve diğer ortodonti tedavilerine ihtiyaç duyulan problemlerin nedenleri:

 • Parmak emme,
 • Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma,
 • Özellikle ailelerin dikkat etmesi gereken süt dişlerinin erken kaybı,
 • Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler,
 • Genetik olarak yatkınlık,
 • Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar,
 • Beslenme bozuklukları,
 • Ağızdan nefes alma,
 • Yalancı emzik kullanımı.

Diş gelişimini ve sıralanışını tehlikeye atan bu problemler, ailelerin teşhisi ile çocuklarda erken dönemde çözülebilir. Yetişkinler ise kendilerine uygun en iyi tedavi ile ağız sağlıklarını tekrar kazanabilirler.

Tel Takılmadan Dişlerinizin Ortodontik Olarak Düzelebileceğini Biliyor muydunuz ?
Son dönemlerde çok sık tercih edilen telsiz ortodonti tedavisi, 4 milyondan fazla kişinin çarpık diş problemine çözüm sağladı. Her hastanın kendi dişlerine uygun, şeffaf plaklarla hazırlanan aynı zamanda verimli ve neredeyse görünmeyecek biçimde tasarlanmış olan estetik bir tedavi yöntemidir. Bu uygulama ile diş teli kullanmanıza gerek kalmamaktadır.
Telsiz ortodontik tedavinin en önemli tercih edilme nedeni ise dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.
Bu tedavinin bir diğer güzel yanı ise, tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda üç boyutlu olarak gözlemleyebiliyor olmanızdır. Demem o ki, tedavinizin ilk aşamasında dahi tedavinizin son aşamasını görme şansına sahipsiniz.

Geçmişte ortodontik tedavinin sadece çocuklar için olduğu görüşü hakimdi. Günümüzde ise ortodontik hastaların yaklaşık %40’ı erişkin bireylerden oluşmaktadır. Sağlıklı bir kapanış, 16 yaşında olduğu kadar 60 yaşında da aynı öneme sahiptir.
Çocuklarınızın erken yaşta koruyucu ve önleyici ortodontik muayenesini ihmal etmemeniz, ilerleyen yaşlarda önünüze çıkabilecek büyük problemleri önleyebilir.
Özellikle kız çocuklarında (aynı yaştaki erkek çocuklarından daha önce ergenlik dönemine girdikleri için) çene problemi var ise ergenlik dönemine girmeden yani kemik yaşı bitmeden önce tedavi yapılması gerekmektedir.
Yaş, ortodontik tedavi için değerlendirilecek bir kriter değildir. Sağlıklı dişler her yaşta hareket ettirilebilir, kendinize sağlıklı bir gülüş hediye edin.” diyerek cümlelerine son verdi.

Çankırı - 19:50 A A
BENZER HABERLER