20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ORMAN YANGINLARININ ÖNLENMESİNE İLİŞKİN TEDBİRLER

Ülkemiz genelinde orman yangınları açısından yüksek risk taşıyan şartların devam etmesi nedeniyle orman yangınları ile mücadele konusunda alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi ve ilave tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu kapsamda; milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korumak amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır: 1 – Çankırı İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında ilimiz sınırları içerisindeki ekli listede yazılı Mesire Alanları […]
Çankırı - 22 Temmuz 2022 22:57 A A

Ülkemiz genelinde orman yangınları açısından yüksek risk taşıyan şartların devam etmesi nedeniyle orman yangınları ile mücadele konusunda alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi ve ilave tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu kapsamda; milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korumak amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır:

1 – Çankırı İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında ilimiz sınırları içerisindeki ekli listede yazılı Mesire Alanları hariç olmak üzere, ormanlık alanlara girişler 22.07.2022 – 15.09.2022 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır.

2 – İlimizdeki ormanlarda yetkili idarelerin gözetim ve denetiminde bulunan, ekli listede belirtilen mesire alanları, tabiat parkları ve Milli parklarda, yukarıda belirtilen tarihler arasında idarece belirlenen ocak, mangal, barbekü vb. yerler dışında ateş, mangal, semaver, piknik tüpü vb. yakılması yasaklanmıştır. Bu alanlara gün içerisinde saat 08:00 – 22:00 arasında giriş ve çıkış yapılabilecek, belirlenen saatler dışında kamp yapılmasına ve çadır kurulmasına izin verilmeyecektir.

3 – Ormancılık faaliyetlerinin gereği olarak üretim çalışmalarının devamı, fidan dikme, bakım onarım gibi orman idaresinden ihale veya tahsisli sözleşmelerle iş almış kişiler ile bu çalışmaları denetleyen ve kontrol eden orman idaresi personellerinin haricindeki vatandaşların ormana giriş ve çıkışları yasaklanmıştır.

4 – Kaymakamlıklarımız ve Çankırı, Ilgaz, Çerkeş Orman İşletme Müdürlükleri koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklar, orman yangını konusunda risk taşıyan bölgelerde ormanlara girişlerin ve ormanların çevresinde ateş yakılması yasaklanacaktır.

Gerekli hallerde ilçe kaymakamlıklarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkânları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

5 – Yukarıda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

6 – Bu karar hükümleri, 22.07.2022 – 15.09.2022 tarihleri arasında uygulanır.

7 – Bu karar hükümleri, Çankırı Valiliği tarafından yürütülür.

Ek Liste:

Çankırı İli Gün İçinde Kontrollü Piknik Yapılabilecek Milli Park / Mesire Yeri / Tabiat Parkı

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Çankırı - 22:57 A A
BENZER HABERLER