reklam
reklam
DOLAR32,2494% 0.07
EURO35,0152% 0.1
STERLIN41,3964% 0.53
FRANG35,2838% 0.09
ALTIN2.412,01% 0,09
BITCOIN67.328,40-2.818
reklam

OLASI BİR ERKEN SEÇİM VE SONUÇLARI…

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Siyasi parti liderlerinden sokaktaki vatandaşa kadar herkesin merakla izlediği ve biraz da beklediği bir haber var bu aralar… Erken seçim olacak mı, eğer olacaksa da ne zaman olacak, sonuçları ne olacak?

Muhalefet partileri CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi’nden arka arkaya erken seçim açıklamaları geliyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu erken seçim için hazır olduklarını söylerken, İYİ Parti’den ise parlamenter sisteme dönerek erken seçime gidilmesi gerektiği açıklanıyor. Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da en geç 2 sene içinde erken seçim yapılabileceğini dile getiriyor.

Son günlerde muhalefetin erken seçimi dillendirmesine rağmen iktidar partisi olan Ak Parti ve ortağı MHP’den henüz bir ses yok. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir kişinin karar verdiği bir ortamda devletin yönetilemeyeceğini dile getirerek, çözümü “demokratik parlamenter sisteme dönüş” şeklinde açıklarken, İyi Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a parlamenter sisteme geçiş için erken seçim çağrısında bulundu.

Yurt genelinde havalar soğurken, siyasette zaten sıcak olan ortam erken seçim söylentileriyle daha da çok ısınıyor. Özellikle HDP’nin görevden alınan Belediye Başkanları nedeniyle “partiyi feshedip sine-i millete döneriz” çıkışı, diğer siyasi partilerin de erken seçim konusunu gözden geçirmelerine ve erken seçim hazırlıklarına başlamalarına yol açtı.

Türkiye çok ciddi krizlerden geçerken erken seçim söylemlerinin ne derece doğru olacağı tartışılır ama sokaktaki vatandaşa bir dokunduğumuzda bin ah işitiyoruz.

  • Zaman zaman yaptığımız anketlerde aldığımız şikayetlerin başında geçim sıkıntısı geliyor, maaş dağılımındaki eşitsizlik özellikle emeklilerde had safhaya ulaşmış durumda.
  • Ülkemizdeki düzensiz göçmenler de bir diğer şikayet konusu, düzensiz göçmenler halen yaşadığımız ekonomik krizde en önemli etken olarak görülüyor.
  • Üretimden değil de vergiden geçinen bir devlet yapısı da yine vatandaşın en sık üzerinde durduğu konulardan birisi. Kâr eden fabrikaların ve kurumların kapatılması ya da satılması milli gelire vurulan büyük bir darbe olarak görülüyor.
  • Ayrıca sık sık açıklanan enflasyon ve kişi başına düşen milli gelire de inanmıyor ankete katılanların büyük bir çoğunluğu, açıklanan enflasyon rakamlarıyla çarşı – pazardaki enflasyonun uzaktan yakından ilgisi yok diyorlar. Kişi başına düşen milli gelirin ise kendi mahalle ve sokaklarından geçmediğini, hayatları boyunca o açıklanan paraları bir arada göremediklerini de yetkililerin duymasını istiyorlar.
  • Tabi bu arada KHK mağdurlarını da unutmamak lazım. Gerçekten suçlu olanlarla hiç bir suça karışmamış, iftira kurbanı insanların ayıklanması, gerçek suçluların cezalarını çekmesi, suçsuz olanların da bir an önce soruşturmalarının tamamlanıp ivedilikle aklanmaları ve görevlerine iade edilerek mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiği de erken seçim istenmesine neden olan konular arasında.
  • EYT konusunda, ya Sayın Erdoğan yanlış bilgilendiriliyor ya da bizi anlamak istemiyor diyor yaklaşık 1,5 milyon EYT mağduru.

Sokaktaki vatandaş bu ve bunlar gibi bir çok konudan şikayetçi ancak, “şayet erken seçim olursa kime oy verirsiniz” sorumuza aldığımız cevaplardan anladığımız kadarıyla olası bir erken seçim, hiçbir siyasi partinin garantisi olmayan bir seçim olacak gibi görünüyor. Tabi seçim gününe kadar ne olur ne olmaz onu da bilemiyoruz. Belki bir son dakika hamlesi bir çok şeyi değiştirebilir…

reklam

YORUM YAP