reklam
reklam
DOLAR 31,0084 % 0.3
EURO 33,5544 % 0.28
STERLIN 39,1336 % 0.22
FRANG 35,2086 % 0.36
ALTIN 2.016,14 % 0,20
BITCOIN 1.605.601 0.118
reklam

OKULLARIMIZIN TEMİZLİĞİ VE GÜVENLİĞİ ALANINDA TYP BAŞVURULARI BAŞLADI

Yayınlanma Tarihi : Google News
OKULLARIMIZIN TEMİZLİĞİ VE GÜVENLİĞİ ALANINDA TYP BAŞVURULARI BAŞLADI
reklam

      Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün finanse ettiği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan Toplum Yararına Program Projesi için başvurular 11 Eylül Cuma günü (bugün) itibariyle başladı.

Kurumumuz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenecek olan TEMİZLİK ve GÜVENLİK programların başvuruları,İŞKUR E-Şube (www.iskur.gov.tr) veya ALO 170 üzerinden 11 Eylül 2020 Cuma günü başlayıp, 15 Eylül 2020 Salı günü sona erecektir. İŞKUR İl Müdürlüğünce kesinlikle başvuru alınmayacaktır.Başvuru süresi 5 (beş) gün olup kesinlikle uzatılmayacaktır. Ağustos ayı içerisinde başvurusu alındıktan sonra okulların açılması ile ilgili belirsizlik nedeniyle ertelenerek iptal edilen programlardaki başvurular sistem tarafından otomatik olarak aktarılacaktır.

Progamların tamamı 21 Eylül 2020 – 20 Haziran 2021 tarihleri arasında 9 ay süreyle uygulanacaktır. İl genelinde Okulların Temizliği Projesinde 350 KADIN ve Okulların Güvenliği projesinde de 68 kişi olmak üzere 2 ayrı projede toplam 418 kişi istihdam edilecektir.

Asil Katılımcıları Belirleme Usulleri:

 1. 1.Okulların Temizliği projesinde şehit ve gazi yakınları için %20 kontenjan ve %80 noter kurası usulü uygulanacaktır.Şehit ve gazi yakını kontenjanı için, şehit veya gazinin; annesi, babası, eşi, kardeşi, çocukları ve kardeşinin eşi ile muharip gazilerin kardeşi, çocukları, kardeşinin eşi ve torunu olan kişiler başvurabilecektir. Bu kontenjandan yararlanmak isteyen kişilerin, başvuru süresi içerisinde İl Müdürlüğüne durumlarını ibraz eden belgelerle birlikte bizzat başvurmaları gerekmektedir.Yedek kurası çekilmeyecektir. Noter Kurası tüm ilçe ve köyler için Merkez’de çekilecektir. Başvuran kişiler, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde kayıtlı adreslerinin yer aldığı ilçe ve köy bilgisine göre kuraya tabi tutulacaklardır. %20’lik şehit – gazi yakını kontenjanının ilçe ve köy okullarına göre dağılımı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir.
 2. OKULLARIN GÜVENLİĞİ projesinde katılımcılar MÜLAKAT-liste yöntemiyle belirlenecektir. Tüm mülakatlar COVİD-19 pandemisi nedeniyle süresi içerisinde başvuru yapan tüm adaylara, İŞKUR’da kayıtlı cep telefonları üzerinden ulaşılarak randevu verilmek suretiyle yapılacaktır. İlçelerde ayrıca mülakat yapılmayacaktır.Adayların kendilerine bildirilen tarih ve saatte, Geçerli Özel Güvenlik Kimlik Belgeleriyle birlikte kendilerine bildirilen yerde hazır bulunmaları gerekmektedir.Güvenlik kontenjanı verilen bir ilçe için yeterli sayıda başvuru olmaması ya da başvuru olmakla birlikte gerekli şartları taşıyan katılımcı olabilecek aday bulunamaması halinde boş kalan kontenjanlar diğer ilçelerde değerlendirilebilecektir.

Katılımcı adaylarının aşağıda belirtilen hususlarla ilgili mutlaka bilgilendirilmeleri gerekmektedir:

 1. Bir kişi aynı gün başvuruları başlayan programlardan yalnızca birisine müracaat edebilecektir. Bu durum sistem tarafından kontrol edilecek ve uyarı mesajı gönderilecektir.
 2. Programlara müracaat edenler başvuru süresi içerisinde başvurularını iptal edebilecektir. İptal işlemini kişi sisteme kendi şifresiyle girmek suretiyle yapabilecektir.
 3. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir. Adres kontrolü, başvuru başlangıç tarihi aynı olan programlarda kişinin programa başvuru yaptığı tarihte; başvuruların yetersiz olması durumunda Kuruma kayıtlı işsizlerden İl Müdürlüğünce uygun görülen kişilerin gönderilmesi halinde ise gönderim tarihinde Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS)’den çekilen adres üzerinden yapılır.Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere; ADNKS’de aynı adreste ikamet eden kişilerin seçim yöntemleri sonrası oluşan listelerde isimlerinin olması halinde başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılır.
 4. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin 1,5 (bir buçuk) katını (2020 yılı için 3.487,05.-TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerden hiçbiri TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz. Yüklenici kurum isterse programa katılmaya hak kazananlardan,işe başlatmadan önce katılımcıdan bu maddede belirtilen hususla ilgili resmi belge ya da taahhütname alabilir.
 5. Belirlenen asıl katılımcılar dışındaki programa başvuran diğer kişiler yedek katılımcı olarak değerlendirilecektir.
 6. TYP katılımcı sayısında meydana gelen azalmalar yedek listedeki işsizlerden karşılanacaktır. Yedek katılımcılar içinden de katılımcı sayısının tamamlanamaması hâlinde Kurum’a kayıtlı işsizlerden İl Müdürlüğünce uygun görülenler, ilana çıkılmadan liste yöntemi ile belirlenecektir.
 7. Noter kurası ve liste yöntemi sonrası oluşan asil listeler nihai liste olmayıp, gerekli inceleme, kontrol ve güvenlik soruşturması işlemleri sonrasında kesinleşecektir.

 

Genel katılım şartları:

 • İşsiz olmak. (Başvuru tarihinden önceki son bir ay içerisinde sigortalı bir işte çalışmış olmamak.)
 • 18 yaşını tamamlamış, 19 yaşından gün almış olmak.
 • Emekli ve malul aylığı almamak.
 • Öğrenci olmamak (açık lise ve açıköğretim öğrencileri hariç)
reklam

YORUM YAP