reklam
reklam
DOLAR32,1882% 0.16
EURO35,0283% 0.13
STERLIN41,1214% 0.19
FRANG35,3060% 0.37
ALTIN2.426,12% -0,14
BITCOIN68.154,94-0.645
reklam

“OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİYLE ENGELLERİN ÖTESİNE” PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

      T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi (IKG PRO) tarafından “Bütünleştirici Eğitim için Özel Eğitim Hizmetlerinin Artırılması Hibe Programı” çağrı sonuçları açıklanmıştır.

      Hibe programı kapsamında Çankırı İlker Tuncay İlkokulu koordinatörlüğünde Karatekin İlkokulu ve İstiklal Yolu İlkokulu ortaklığında hazırlanan “Okul-Aile İş Birliğiyle Engellerin Ötesine” (EuropeAid/162/ID/ACT/TR/146) adlı proje, ikinci aşamayı da geçerek 125.000 ? Avrupa Birliği hibesi almaya hak kazanmıştır.

      Hibe programı ile özel eğitim öğrencilerinin eğitim kalitesinin artırılması, eğitim materyallerinin çeşitlendirilmesi, eğitimler yoluyla öğretmenlerin yeterliliklerinin desteklenmesi ile aileler, öğrenciler ve öğretmenlere yönelik farkındalık artırma faaliyetleri amaçlanmaktadır. Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu’ndaki “Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere yönelik hizmetlerin kalitesinin artırılması” hedefine ulaşmada hibe programı büyük önem taşımaktadır.

      Projede planlanan ve salgın tedbirleri nedeniyle değişiklik gösterebilecek olan ana faaliyetlere göre üç okulumuzdan toplamda 17 öğretmen İtalya’nın başkenti Roma’da 5 gün süren özel eğitim öğrencilerine yönelik materyal tasarlama eğitimi alacaktır. Proje kapsamında özel eğitim gerektiren öğrencilere aile ziyaretleri yapılacak, özel eğitim alan öğrencilerin ailelerine 10 hafta sürecek eğitimler verilecek, il genelinde bu alanda uzman isimlerin katılımıyla iki büyük konferans düzenlenecektir.

      İlimizde özel eğitimli öğrencilerin eğitimine yönelik materyal tasarımları yapılarak materyal havuzu oluşturulacaktır. Özel eğitim öğrenci aileleri ve diğer öğrencilerin aileleri bir araya getirilerek empati toplantıları yapılacaktır. 40 özel öğrenci 8 hafta boyunca badminton eğitimi alacak ve organize edilecek olan badminton turnuvasına katılacak, özel eğitim konulu fotoğraf sergisi ve profesyonel bir ekip tarafından tiyatro gösterisi yapılacak, 1074 Çankırıspor oyuncuları sahada ziyaret edilerek hediyeler takdim edilecek ve sembolik bir maç yapılacak, proje kapsamında bir TEMA projesi yürütülecek, yerel yönetimler ziyaret edilecek, bir kamu spotu oluşturularak EBA portalına yüklenecek ve şehrin billboardlarında sergilenecektir.

      Projenin hazırlanmasına katkı sunan Çankırı Valiliği İl Planlama Müdürü Gazi BAYKALER’e, projenin hazırlanmasında emek veren İlker Tuncay İlkokulu, Karatekin İlkokulu ve İstiklal Yolu İlkokulu idareci ve öğretmenlerine, Müdürlüğümüz Avrupa Birliği Projeler ve Dış İlişkiler birimine teşekkürlerimizi sunar; projenin Çankırı’da proje kültürünün yaşatılmasına katkı sunmasını dileriz.

reklam

YORUM YAP