reklam
reklam
DOLAR32,2703% 0.06
EURO35,0322% -0.06
STERLIN41,1770% -0.01
FRANG35,3836% 0.1
ALTIN2.443,45% -0,14
BITCOIN68.449,99-1.477
reklam

ÖĞRENİM KREDİSİ MAĞDURLARINA MÜJDELİ HABER

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Hükümet, öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen yaklaşık 5 milyon genç için yeni bir düzenleme yapmayı planlıyor. Konuya bir an önce çözüm bulabilmek için birden fazla seçenek masaya yatırılmış durumda.

Halen yürürlükte olan yasaya göre öğrenim kredisi kullanan öğrencilerin mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl içinde yasal faizi ile birlikte bu kredi borcunu ödemesi gerekiyordu. Yeni düzenlemede bu borcun “iş bulduktan sonra ödenmesi” üzerinde duruluyor.

Son günlerde, ödenemeyen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kredi borçları nedeniyle icra takiplerinin artması nedeniyle “borçların faizlerinin silinmesi” de üzerinde durulan bir diğer seçenek.

Eğitim kredisi borçları konusunun yaklaşık 5 milyon genci ilgilendirdiği ve sorunun yasa maddesindeki bir hükümden kaynaklandığı belirtiliyor. Mevcut yasaya göre, KYK borcu olanların mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme yapması gerekiyor. Genç mezun, 2 yıl sonra işe giremese de borcunu ödemeye başlamak zorunda kaldığı için mağdur oluyor. Öğrenim kredisi borçlarını ödeyemeyen birçok öğrencinin bu nedenle icralık olduğu, bu mağduriyetin ortadan kaldırılabilmesi içinse sigortalı bir işe girinceye kadar borcun ertelenmesi ve ertelenen borca faiz uygulanmaması, yaklaşık 5 milyon gencin ve ailelerinin dört gözle bekledikleri bir karar .

reklam

YORUM YAP