14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

NUHOĞLU: “23 EYLÜL ULUSLARARASI İŞARET DİLLERİ GÜNÜ KUTLU OLSUN”

Çankırı İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı ve Dünya Sağırlar İslam Federasyonu Başkan Yardımcısı Recep Nuhoğlu, tüm işitme engellilerin 23 Eylül Uluslararası İşaret Dilleri Günü’nü bir açıklamayla kutladı. Açıklamasında, “Her yıl 23 Eylül’de kutlanan Uluslararası İşaret Dilleri Günü, tüm işitme engelli kişilerin ve diğer işaret dili kullanıcılarının dil kimliklerini ve kültürel çeşitliliğini desteklemek ve korumak […]
Çankırı - 22 Eylül 2021 21:27 A A

Çankırı İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı ve Dünya Sağırlar İslam Federasyonu Başkan Yardımcısı Recep Nuhoğlu, tüm işitme engellilerin 23 Eylül Uluslararası İşaret Dilleri Günü’nü bir açıklamayla kutladı. Açıklamasında, “Her yıl 23 Eylül’de kutlanan Uluslararası İşaret Dilleri Günü, tüm işitme engelli kişilerin ve diğer işaret dili kullanıcılarının dil kimliklerini ve kültürel çeşitliliğini desteklemek ve korumak için bir fırsattır.” diyen Nuhoğlu, şöyle devam etti:

“Dünya İşitme Engelliler Federasyonu’na göre, dünya çapında yaklaşık 72 milyon sağır insan var. Bunların% 80’den fazlası gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Toplu olarak, 300’den fazla farklı işaret dili kullanıyorlar.

Uluslararası İşitme Engelliler Günü “Sağırların İnsan Haklarının Yeniden Onaylanması” olacak. Bu faaliyetler ve etkinlikler, sağırların aileleri, profesyonel ve akredite işaret dili tercümanları, akrabalar ve işitme engelli kişilerin insan haklarının sağlanması ve desteklenmesi amacına dahil olan paydaşlar dahil olmak üzere tüm sağır topluluk üyelerine açıktır.

Bu etkinlik çerçevesinde Uluslararası alanda farkındalık yaratmak için Dünya Sağırlar İslam Federasyonuna 11 ülke üye olarak katılmıştır. Ayrıca 20-25 ülke de katılabilmesi için hazırlık çalışmaların da sona gelinmiştir.
Bu farkındalığı daha da ileri seviyelere yükseltmek amacı ile Arapça ve Kuran-ı Kerim’in de bazı ülkelerde uluslararası işaret dili gününde bunun da önemine yer verilecektir.”

Çankırı - 21:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.