13° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

NEVZAT AYAZ HAYATINI KAYBETTİ

Çankırı’mızın yetiştirdiği büyük siyasetçi ve devlet adamlarından, eski Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlarımızdan Nevzat Ayaz, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. 1930 yılında Kurşunlu İlçesi Bayramören Beldesinde dünyaya gelen Nevzat Ayaz, polis olan babasının şehit düşmesiyle babasının izinden gidip polis olmaya karar verdi. Polis Koleji’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk […]
Çankırı - 3 Aralık 2020 11:31 A A

Çankırı’mızın yetiştirdiği büyük siyasetçi ve devlet adamlarından, eski Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlarımızdan Nevzat Ayaz, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

1930 yılında Kurşunlu İlçesi Bayramören Beldesinde dünyaya gelen Nevzat Ayaz, polis olan babasının şehit düşmesiyle babasının izinden gidip polis olmaya karar verdi. Polis Koleji’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. 1954 yılında üniversite mezuniyetinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı olarak göreve başladı.

Görevlerinde hızla yükselen Ayaz Emniyet Genel Müdür Yardımcısı iken 1975 yılında Zonguldak, 1979 yılında İstanbul, 1988 yılında da İzmir Valisi olarak atandı. 1990 yılında emekli olmasının ardından 1991 yılında girdiği seçimler sonunda 19. Dönem Doğruyol Partisi Çankırı Milletvekili oldu. Bu süreçte bir dönem Milli Savunma Bakanı, bir dönem de Milli Eğitim Bakanı olarak görev yaptı.

1995 yılında seçimlerde aday olmayarak siyaset hayatına veda eden Nevzat Ayaz evli ve 2 çocuk babası idi. Ayaz’ın cenazesi yarın İstanbul Zincirlikuyu Aile Kabristanı’nda toprağa verilecek.

Olay 18 ailesi olarak Çankırı’mızda büyük emekleri olan Nevzat Ayaz’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

 

Çankırı - 11:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.