29° Açık
  • EURO
  • DOLAR

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ-I VELİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNÜN SKANDAL KARARINA TİGAD’DAN SERT TEPKİ

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’in Nevşehir’in en büyük medya kuruluşu CT Haber’in haber takibini engellemesi üzerine bir açıklama yaptı. Geçgel, “Bu yasak; halkın haber alma özgürlüğüne, demokrasiye ve medya dünyasına uygulanan bir yasaktır. Bu yasağı TİGAD ailesi olarak üstümüze alıyor, tüm TİGAD […]
Genel - 9 Eylül 2023 21:15 A A

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’in Nevşehir’in en büyük medya kuruluşu CT Haber’in haber takibini engellemesi üzerine bir açıklama yaptı. Geçgel, “Bu yasak; halkın haber alma özgürlüğüne, demokrasiye ve medya dünyasına uygulanan bir yasaktır. Bu yasağı TİGAD ailesi olarak üstümüze alıyor, tüm TİGAD üyelerine yapılmış bir hakaret olarak algılıyoruz.” dedi. Geçgel, tüm meslek kuruluşlarını bu uygulamaya tepki göstermeye davet etti.

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, bir skandala daha imza attı. Nevşehir’in ve bölgenin en büyük medya grubu CT Haber’in Genel Yayın Yönetmeni ve TİGAD Nevşehir İl Temsilcisi Can Taşkın ve ekibi, rektörün talimatı ile kampüse alınmadı. Rektör Semih Aktekin’in üniversitenin güvenlik görevlilerine, “CT Haber’den Can Taşkın ve çalışanlarının üniversiteye alınmaması” yönünde talimat verdiği ortaya çıktı. Deneyimli gazeteci Can Taşkın, olayın ardından rektör ve güvenlik personelleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çağdaş ilkelere sahip çıkması gereken bir rektörün çağdışı uygulamalarını lanetliyoruz

TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Semih Aktekin’i kınadıklarını belirterek, “21. yüzyılda, çağdaş değerlere sahip çıkması gereken bir kurumda yaşanan bu olay son derece vahimdir. 80’li yıllardan kalma sansürcü ve yasakçı zihniyetin bir Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde tecelli ettiğini görüyoruz. Son derece rahatsız edici ve etik dışı bu uygulamayı ve sorumluları nefretle kınıyoruz.” dedi.

Okan Geçgel, şöyle devam etti: “Bu yasak; halkın haber alma özgürlüğüne, demokrasiye ve medya dünyasına uygulanan bir yasaktır. Bu yasağı TİGAD ailesi olarak üstümüze alıyor, tüm TİGAD üyelerine yapılmış bir hakaret olarak algılıyoruz. Bu çerçevede tüm yasal haklarımızı arayacağımızı deklare ediyoruz. CT Haber’in çok değerli genel yayın yönetmeni ve il temsilcimiz Can Taşkın ve ekibine uygulanan bu sansüre karşı TİGAD üyesi gazeteci arkadaşlarımız başta olmak üzere tüm medya dünyasını tepki göstermeye davet ediyoruz. Meslek kuruluşlarının da bu yasakçı zihniyete karşı bir duruş sergilemesini bekliyoruz. Çağdaş ilkelere sahip çıkması gereken bir rektörün çağdışı uygulamalarını lanetliyor, bu olayı yetkililerin ve kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

Can Taşkın: “Komik karşıladığımız bu yaptırımlar bizi caydırmaz.”

CT Haber Genel Yayın Yönetmeni Can Taşkın, konuyla ilgili şu bilgileri verdi;

“Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan BİMS Sanayiciler Derneği 2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu’na CT Haber de davet edildi. CT Haber ekibi, halkın haber alma haklarını da gözeterek, davete katılmak üzere NEVÜ’nün yolunu tuttu. Giriş kapısındaki güvenlik görevlileri, CT Haber çalışanlarının üniversiteye girişinin yasak olduğunu; Rektör Semih Aktekin’in bu yönde talimatı olduğunu belirtti. CT Haber’i; komik karşıladığımız ve hukuksuz bulduğumuz bu tür yaptırımlar, kuruluş felsefesi ve ilkeli duruşundan caydırmayacaktır. Bizler aynı karakter ve samimiyetle haber yazacağımızı, toplumumuza zarar verecek her türlü olaya sitelerimiz ve gazetelerimizde yer vereceğimi, kalemimize aynı cesaret ve duyarlılıkla yön vereceğimizi, okurlarımıza ve Nevşehirli vatandaşlarımıza taahhüt ediyoruz.”

Genel - 21:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.