reklam
reklam
DOLAR32,1920% 0.01
EURO34,9349% 0.12
STERLIN41,0825% 0.09
FRANG35,1997% 0.16
ALTIN2.411,49% -2,04
BITCOIN67.408,22-3.647
reklam

MUSTAFA LAFCI “ELDİVAN KİRAZINI DÜNYAYA TANITACAĞIZ” DEDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
MUSTAFA LAFCI “ELDİVAN KİRAZINI DÜNYAYA TANITACAĞIZ” DEDİ
reklam

Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı, Eldivan kirazının dünya standartlarını yakalaması ve kiraz üreticisinin daha fazla kazanması için yeni projelerle geliyor. İklim şartları elverirse bu sene kiraz üretimi diğer senelere göre daha fazla olacak diyen Başkan Lafcı, geçen seneki 700-800 tonluk üretimin çok çok üzerinde 2 bin 500 ton kiraz üretimi beklendiğini söyledi.

Mevcut yöntemlerle üretilen kirazların küçük ve dayanıksız olduğunu söyleyen Başkan Lafcı, bu seneden itibaren farklı yöntemleri denemeye başladıklarını ve bu yöntemlerle üretilen kirazların hem daha iri ve daha dayanıklı hem de satış fiyatının daha yüksek olacağı için üreticilere daha fazla kazanç sağlayacağını belirtti.

Başkan Lafcı Olay 18 haber sitemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz öncelikle Kiraz Üreticileri Birliği‘mizi biraz daha canlandırmaya çalışıyoruz, birlik başkanımızla da bu konuyu görüştük. Kiraz Üreticileri Birliği ve Tarım İlçe Müdürlüğü ile birlikte üreticilerimizi bilgilendireceğiz. Üreticilerimiz yaklaşmakta olan ilaçlama zamanını doğru değerlendirip doğru ilacı doğru zamanda kullanırlarsa ve en son koruyucu ilaçlarını da tam zamanında atarlarsa ürünleri de o kadar kaliteli olacaktır. Kullanılan ilaçlar en az kimyasal içeren doğala yakın ilaçlar olur ve tam zamanında uygulanırsa, üretilen kiraz da hem kalite hem de kalibrasyon bakımından dünya standartlarına uygun ve piyasada aranan bir kiraz olur. Bu da üretici için daha fazla kazanç anlamına gelir.

Geçenlerde bana bir kiraz getirdiler 4 tanesi avucumu dolduruyor, görüntüsü rengi güzel, iri kiraz. Bir de tadına baktım kiraz genzimi yaktı. Neden, çünkü ilaçlama zamanında ağır kimyasal ilaçlar kullanmışlar, kirazın boyu görünümü iyi ama tadı olmayınca o kiraz ne satılır ne de yenilir. Bizim asıl amacımız kurtlanmaya karşı atalarımızın yaptığı gibi doğal tarım tekniklerini kullanarak ya da en az seviyede kimyasal kullanarak kirazımızı üretmek. Biz ilçemizde kooperatifimizle, birliğimizle ve üreticilerimizle birlikte ortak karar alıp doğala en yakın gerekirse tek tip ilaç kullanmayı planlıyoruz. Bu da Eldivan kirazımızın tadının ve aromasının kendine has olmasını sağlayacaktır.

Biz bu sene Orman Müdürlüğümüze ait fidanlığımızda bir örnek bahçe yapıyoruz. Burayı Belediyemiz adına tahsis ettik, protokolümüzü de imzaladık. Sonbaharda Telli Terbiye Sistemiyle yetiştirilen ve en fazla 2,5 metre uzayan, dolayısıyla da toplaması çok daha kolay olan fidanlarımızı da alarak bahçemizi 12 dönüm arazi üzerinde oluşturacağız. Kiraz fidanlarımızı İlçe Tarım Müdürümüzle birlikte 2 sene içinde % 60, 3. sene ise % 100 verime ulaşacak büyüklükte olanlardan seçtik. Bizim üreticimiz, ne kadar seminerler kurslar da versek gözüyle görmediğine maalesef inanmıyor. Bu yüzden bahçemizi yapıyoruz ve üreticimize de bu teknikleri bahçemizde göstererek anlatacağız.

Geçen sene 40 bin liraya Belediyemize ilaçlama makinası aldık, hem sinekle mücadelede hem de kiraz bahçelerini ilaçlamada kullanmak için. Kiraz bahçelerimizdeki ağaçlar sık olduğu için bir de aparatını aldık, kullanacağımız ilaçları da fabrikasından toptan alıp kiraz üreticimize bir katkı sağlayalım ilaçlarını biz temin edelim diye düşündük, ancak pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntılarımız olduğundan bu düşüncemizi gerçekleştiremedik.

Bu arada geçmiş Ramazan bayramımızın ilçemize, Çankırı’mıza ve bütün Müslüman alemine hayırlar getirmesini cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Zulüm altındaki Filistin’li kardeşlerimiz başta olmak üzere bütün dünya üzerinde zulme uğrayan din kardeşlerimizin Rabbim yardımcıları olsun, inşallah en kısa zamanda bu zulüm biter onlar da özgürlüklerine kavuşurlar. Bu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine dualarımız kabul olsun inşallah.

Devam edecek…

reklam

YORUM YAP